Ο Κεραυνός στα ημιτελικά – Οι ερυθροκίτρινοι κέρδισαν Απόλλωνα, Covid-19 και ψυχολογία -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

Στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό -που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στην κλειστή αίθουσα Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία- ο Κεραυνός Στροβόλου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα (σκορ 73-83) και έγινε η 4η και τελευταία ομάδα που θα συμπληρώσει το Final-4 του φετινού Κυπέλλου.

Παρά τα ερωτηματικά σχετικά με την ετοιμότητα λόγω Covid-19 αλλά και την απουσία του τιμωρημένου Μιχάλη Κακιούζη από τον πάγκο, οι ερυθροκίτρινοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι και ορεξάτοι, έχοντας ως όπλο τον πλουραλισμό -αφού πήραν βοήθειες από αρκετούς καλαθοσφαιριστές- επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και πλέον στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν στο «κλάσικο» τον ΑΠΟΕΛ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν με ευκολία το δρόμο προς το καλάθι, κάτι που δεν χαρακτήριζε την κρισιμότητα του αγώνα. Το σκορ έδειξε να πηγαίνει ψηλά με τους ερυθροκίτρινους να έχουν ως παράγοντα Χ τον καυτό Σάιμον Μιχαήλ (7 γρήγοροι πόντοι) ενώ τους κυανόλευκους κουβαλούσε ο εκπληκτικός -ιδιαίτερα το πρώτο ημίχρονο Μάικλ Φίνκε. (26-20)

Με εύστοχο τρίποντο του Φίνκε ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 26-23. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε ξανά τρίποντο στο 12’, κάνοντας φέρνοντας στο -1 την ομάδα του με 29-28. Ο Κεραυνός παρέμεινε μπροστά στο σκορ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 στο 15’ (38-30), ενώ το ημίχρονο έληξε με το υπέρ της σκορ 46-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τίγκας πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους (22’-24’) για το 53-37, ενώ η ο Κεραυνός έφτασε στο +18 στο 24’ με 55-37. Στα τελευταία 2 λεπτά της περιόδου οι «γαλάζιοι» πέτυχαν 7 σερί πόντους, μειώνοντας σε 67-56 και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 59-69. Στην τελευταία περίοδο ο Στυλιανού με το τρίποντό του έκανε το 74-61 στο 32’, με την ομάδα του να ελέγχει το παιχνίδι. Στο 37’ η ομάδα της Λεμεσού μείωσε σε 76-67, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον αντίπαλο με τον Κεραυνό να παίρνει τη νίκη με 83-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 35-46, 59-69, 73-83