Ο Λιόλης είχε κέφια και… 5×5 οι Μακεδόνες – Με εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο οι Εγκωμίτες πέρασαν το εμπόδιο των SDC Knights

0

Το απόλυτο και τη μοναξιά της κορυφής (εκκρεμεί ο αγώνας της ΚΕΠ/Δικέφαλος Γερίου με τους EUC Alumni Warriors BC) απολαμβάνει από χθες βράδυ ο Δήμος Έγκωμης που επιβλήθηκε των SDC Knights με 70-44 στο κλειστό της Αγγλικής Σχολής.

Η εύκολη όπως αποδείχτηκε επικράτηση οφείλεται κατά κύριο λόγο στο εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο των καλαθοσφαιριστών του Πάρη Αγαθαγγέλου που έτρεξαν ένα επί μέρους σερί 26-6 σε αυτό το διάστημα καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Εγκωμίτες (32-23) κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ κυρίως λόγω των επιθετικών εμπνεύσεων του Γιώργου Λιόλη που πραγματοποίησε μία από τις πιο μεστές εμφανίσεις του με τη φανέλα του Δήμου Έγκωμης, συμπαρασύροντας τους συμπαίκτες του για να φτάσουν στην 5η συνεχόμενη νίκη.

Ο Λιόλης πέραν των 18 πόντων που σημείωσε είχε 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ αλλά και 3 κλεψίματα ενώ σε ρόλο… σερβιτόρου οι Χάρης Σπύρου και Πολύβιος Κυριάκου μοίρασαν από 5 και 6 ασίστ αντίστοιχα για τους συμπαίκτες τους.

Οι Ιππότες του Ανδρέα Θεμιστόκλεους ‘πληγώθηκαν’ ξανά (όπως και στην αναμέτρηση απέναντι στην ΕΑΚ) από το κακό τρίτο δεκάλεπτο, αφού το πρώτο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ διατηρούνταν κοντά και έδειχναν να έχουν τα φόντα να διεκδικήσουν τον αγώνα μέχρι τέλους.

ΔΗΜΟΣ ΕΓΚΩΜΗΣ: Γιώργος Λιόλης 18 (2) ,Χάρης Σπύρου 17 (1), Andreas Kasoulides 7, Λούης Μιχαηλίδης 6 (2), Κυριάκος Ασιήκκαλης 6, Αντρέας Τσαγγαρίδης 6, Πολύβιος Κυριάκου 4, Ορέστης Λειβαδάς 4 και  Αντρέας Χρήστου 2.

SDC KNIGHTS: Αντρέας Θεμιστοκλέους 10 (1), Angelos Gallos 8 (2), Δημήτρης Σκουρίδης 6, Μιχάλης Πέτσας 5, Kourt Yian 5, Παναγιώτης Μπακόπουλος 5 (1), Φίλιππος Τύμβιος 2, Χάρης Χαραλάμπους 2 και Γιάννης Ιωάννου 1.