Ο Μάρκου το κράτησε, ο Έντουαρντς το απογείωσε

0

Ο Δημήτρης Κοντός γράφει στο Cyprusbasket για το συναρπαστικό ματς ανάμεσα στο Παραλίμνι και την ΕΘΑ

Το Παραλίμνι πήρε ένα ματς που για 35 λεπτά έμοιαζε να το έχει στην αγκαλιά της η ΕΘΑ. Οι φιλοξενούμενοι θα πρέπει να δουν και να ξαναδούν στο βίντεο ξανά τον αγώνα για να καταλάβουν πόσο εύκολα πούλησαν το …τομάρι τους στους γηπεδούχους. Αν ξεχωρίσουμε το ματς σε ενότητες θα καταλάβουμε πως στο πρώτο μέρος η προβληματική άμυνα του Παραλιμνίου έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα της Εγκωμής να πάρει το προβάδισμα, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους το 33-50 έδειχνε πως οδηγούμαστε σ’ ένα ήσυχο και εύκολο βράδυ για την ΕΘΑ. Ακόμη και η απάντηση στο ξέσπασμα των γηπεδούχων (49-53) ήρθε μ’ ευκολία (51-59) με το τρίποντο του Κωνσταντίνου να δίνει ψυχολογικό και ουσιαστικό χάντικαπ.

Όταν, όμως, δέχεσαι 30 πόντους στην τελευταία περίοδο δείχνεις πόσο ευάλωτος μπορείς να γίνεις. Η ΕΘΑ μιμήθηκε την άμυνα του Παραλιμνίου στα πρώτα 25 λεπτά και έτσι έφυγε ηττημένη από το παρκέ.

Πάμε στους νικητές τώρα οι οποίοι είδαν έναν Κύπριο να βγαίνει μπροστά και να τους κρατά όταν όλα έμοιαζαν χαμένα. Ο Μάρκου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην αντεπίθεση τους βγάζοντας μεγάλη ενέργεια και πάθος και παράλληλα σκοράροντας 14 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ο πολύπειρος Τρισόκκας που κέρδισε πολλές μάχες κάτω από το καλάθι αντικαθιστώντας για αρκετά λεπτά τον Ρέινς, ο οποίος ήταν καταλυτικός στο τέλος με την κλάση του αλλά χρεώνεται πολλά αμυντικά κενά και χαλαρότητα σε πολλά σημεία του αγώνα. Τη δουλειά του Μάρκου, λοιπόν, τελείωσε ο Έντουαρντς που στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε άνω κάτω την άμυνα των φιλοξενούμενων και δικαιολόγησε γιατί ποντάρει το Παραλίμνι πολλά πάνω του.

Εν κατακλείδι, παρακολουθήσαμε ένα άκρως συναρπαστικό θέαμα από τις δύο ομάδες με μεγάλες εναλλαγές στο σκορ και πολλούς Κύπριους πρωταγωνιστές (Μάρκου, Τρισσόκας, Κωνσταντίνου, Παπαμιχαήλ) που αποτελεί τονωτική ένεση για το μπάσκετ στο νησί. Μελανό σημείο ξανά οι άδειες εξέδρες που πρέπει να προβληματίσουν τους φορείς, ενώ αγωνιστικά οι άμυνες δεν είχαν την …τιμητική τους.

ΥΓ: Λέμε τα καλά να πούμε και τ’ άλλα. Η τεχνική ποινή του Τρισόκκα είναι αναίτια και δεν έχει λογική για την εμπειρία του.

ΥΓ2: Η τελευταία άμυνα του Παραλιμνίου είναι ριψοκίνδυνη και ίσως λανθασμένη διότι με τη διαφορά στους τρεις δεν μπορείς να δέχεσαι ελεύθερο τρίποντο και από τύχη να μην πηγαίνει το ματς στην παράταση.

ΥΓ3: Η αλλαγή της άμυνας και η πίεση στα μέσα της τρίτης περιόδου του Παπαδόπουλου ήταν ένα στοιχείο που άλλαξε τη ροή του αγώνα.

ΥΓ4: Καταπληκτική κάλυψη και ευχάριστη παρέα στη μετάδοση του αγώνα.