Ο Μόργκαν… καθάρισε για την Κύμη!

0

Ο Αμερικανός σέντερ οδήγησε την Κύμη στη νίκη με 78-67 επί των Τρικάλων, η οποία ήταν η δεύτερη στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με μόλις μία.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Μπάρλοου ήταν εξαιρετικός, καθώς σκόραρε από νωρίς 10 πόντους και οδήγησε την ομάδα του +12 (6-18, 7′). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο με τον Μόργκαν μείωσαν γρήγορα και οι δύο ομάδες έκλεισαν την πρώτη περίοδο, ούσες κοντά στο σκόρ (16-21).

Στην συνέχεια η Κύμη κατάφερε να βελτιώσει αισθητά την άμυνά της και με κρατώντας τα Τρίκαλα για τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά, ή οποία ήταν η βάση της μεγάλης νίκης. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (40-31).

Η Κύμη συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του ματς σε όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου και η συμπλήρωση των 30′ την βρήκε να προηγείται με 58-46.

Στην 4η περίοδο οι γηπεδούχοι άνοιξαν ακόμια πιο πολύ το ρυθμό και στο 34′ έφτασε ακόμα και στο +21 (70-49). Τα Τρίκαλα με ένα επιμέρους 13-5 κατάφεραν να μειώσουν, αλλά η τελική διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα (78-67).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 40-31, 58-46, 78-67

MVP: Ο Τζόρνταν Μόργκαν (24π., 14ρ.) ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης.

KEY FACTOR: Το ξέσπασμα της Κύμης στην 4η περίοδο και η εκπληκτική άμυνα που έπαιξε για αρκετά μεγάλο διάστημα.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Η αδράνεια των Τρικάλων σε σημαντικά σημεία του ματς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Μπάρλοου με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα του Καστρίτη.