Ο Σάρας «ξέρανε» την Εφές!

0

Μεγάλο διπλό μέσα στη Τουρκία πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας επικρατώντας εύκολα της Εφές με 71-84.

Οι φιλοξενούμενοι που ξεπέρασαν την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τον Ολυμπιακό έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ κατά διαστήματα και μετά το πρώτο δεκάλεπτο (13-16), κυριάρχησαν πλήρως φτάνοντας με άνεση στο τελικό αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικά, η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (60-78) στο 36ο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-44, 51-66, 71-84

MVP: Πάνγκος με 15 πόντους και 5/6 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές.

Key-factor: Oι γηπεδούχοι τα «έσπασαν» από τα 6,75 (6/27), με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν λύσεις, ώστε να μπουν στο πνεύμα του αγώνα.

Απογοήτευση: Η αντίδραση της Εφές μετά το 10ο λεπτο. Η τουρκική ομάδα ξαφνικά «εξαφανίστηκε» από το γήπεδο.

Καλύτερος ηττημένος: Ο Ερτέλ με 18 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα αλλά και 3 λάθη πάλεψε για την ομάδα του Περάσοβιτς, ωστόσο ήταν απελπιστικά μόνος.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 6 (2), Χάνεϊκατ 12 (1), Μπαλμπάι 6 (2), Οσμάν 3, Μπράουν 16 (1), Γκρέιντζερ, Όμιτς 2, Ερτέλ 18, Ντάνστον 8, Πολ.
ZΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 15 (5), Λεκαβίτσιους 6, Βάλινσκας 2, Βέστερμαν 4, Σεϊμπούτις 8, Μότουμ 11 (1), Γιανκούνας 8, Γιαφτόκας, Μιλάκνις 3 (1), Λίμα 7 (1), Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 14.