Οι Σέλτικς έβγαλαν… σκούπα! (vid)

157

Οι Σέλτικς έχουν πάρει τον αέρα των Πέισερς. Τώρα πια απέχουν μία νίκη από το… σκούπισμα!

Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 23 πόντους με 8/9 σουτ (!) – με 4/5 τρίποντα – κι ο Κάιρι Ίρβινγκ μέτρησε 19 με 10 ασίστ στο ενεργητικό του και οι Σέλτικς νίκησαν με 104-96 μέσα στην Ιντιανάπολις κάνοντας το 3-0 στη σειρά! Δεν γυρίζει αυτό…

Επιπροσθέτως μάλιστα, συμπλήρωσαν έξι σερί νίκες επί των Πέισερς από την κανονική περίοδο ως σήμερα και έδειξαν πως θα είναι πιστοί στο ραντεβού τους με τους Μπακς εφόσον κι η σειρά των τελευταίων με τους Πίστονς κυλήσει φυσιολογικά.

Ο Ίρβινγκ ήταν αυτός που “καθάρισε την μπουγάδα” στο τέταρτο 12λεπτο. Με το παιχνίδι στον πόντο πέτυχε δύο καλάθια, έκλεψε μία μπάλα και έδωσε δύο από τις δέκα ασίστ του στον Αλ Χόρφορντ που με πέντε πόντους έκανε 98-91 κρίνοντας το παιχνίδι! Ο Χόρφορντ είχε πόντους κι ο Τέιτουμ 18π.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Ταϊρίκ Έβανς με 19 πόντους (ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στα πλέι οφ) ενώ 15 αλλά με 6/17 σουτ πέτυχε ο Μπογκντάνοβιτς.