Ολυμπιακός – Βαλένθια 85-96: Έμεινε από μπαταρία (vid)

0

Ο Ολυμπιακός (7-6) ηττήθηκε δίκαια από την Βαλένθια (9-5) με 87-96. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν… μάτσαραν την ενέργεια των αντιπάλων τους, δεν έπαιξαν άμυνα και αγωνίστηκαν με απουσίες.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Βαλένθια με 87-96 και έχασε ευκαιρία να ανέβει κι άλλο βαθμολογικά. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Παπανικολάου και Πρίντεζη (τραυματίστηκε λίγα λεπτά αφού μπήκε στο παρκέ) και δεν κατάφεραν να ματσάρουν την ενέργεια των αντιπάλων τους σε κανένα σημείο του αγώνα.

Χωρίς ενέργεια, χωρίς άμυνα και με αρκετούς παίκτες να μην βοηθούν ήρθε λογικά το αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ζαν Σαρλ από τη μία πλευρά και τον Σαν Εμετέριο από την άλλη να σκοράρουν για τις ομάδες τους (5-6, 3’), ωστόσο όταν βρήκε επιπλέον λύση η Βαλένθια στο πρόσωπο του Λαμπεϊρί βρέθηκε στο +5 (7-12, 6’). Ο τραυματισμός του Πρίντεζη λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο δεν του επέτρεψε να επιστρέψει καθόλου στο παρκέ μέχρι το τέλος, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με συνέπεια (13-23, 9’).

Θα περίμενε κανείς από τους Πειραιώτες να μπουν αποφασισμένοι στην δεύτερη περίοδο, αλλά μάταια. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν για κλάματα με αποτέλεσμα όποιος παίκτης του Πορσανάου ήθελε σκόραρε με ευκολία (22-35, 13’). Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα λειτούργησε και χάρη κυρίως στην βελτίωση της άμυνας και τις συνεργασίες των Σπανούλη – Βεζένκοβ μπροστά έπεσε η διαφορά (32-37, 16’). Η Βαλένθια αντέδρασε χάρη στα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων και με μπροστάρη τον Κάλινιτς, τον Ντούμπλιεβιτς και τον Πρέπελιτς μετέτρεψαν το σκορ σε 36-50 (20’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σλούκας έγινε πιο επιθετικός, κοίταζε περισσότερο το αντίπαλο καλάθι, αλλά δεν ήταν αρκετό αφού στην άλλη πλευρά ο Ντούμπλιεβιτς με 5 συνεχόμενους πόντους η Βαλένθια προηγήθηκε με 44-60 (23’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να συγκεντρωθεί στην άμυνά του και για λίγο το κατάφερε με αποτέλεσμα χάρη σε τρίποντο του Ζαν Σαρλ να μειώσει σε 54-65 (27’). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Ισπανοί βρήκαν 2/2 τρίποντα (Ντούμπλιεβιτς, Ουίλιαμς) και η διαφορά πήγε στο +17, αλλά ο Σλούκας είχε βρει ρυθμό και έδωσε νέα ελπίδα (65-74, 30’).

Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν να εξαντλήσουν κάθε πιθανότητα να επιστρέψουν στο ματς, ο Μπαρτζώκας χαμήλωσε το σχήμα τους (Βεζένκοβ, Ζαν Σαρλ), αλλά στο 72-80 έχασε τέσσερις ευκαιρίες να αγχώσει περισσότερο την Βαλένθια. Οι παίκτες του Πορσανάου «ξεκόλλησαν» και ολοκληρώθηκε το «διπλό» τους.