Τρίτωσε τις νίκες η Ομόνοια

0

Tην τρίτη φετινή της νίκη πήρε η ΕΑΣ Ομόνοια επικρατώντας εντός έδρας με 80-60 του Αχιλλέα Καϊμακλίου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Koρυφαίος για τους νικητές ο Jordan Bryce Dallas με 15 πόντους, 1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.

Η ΕΑΣ Ομόνοια προηγήθηκε με 4-0, μετά από καλάθια των Μύθιλλου και Burrell, στο 2′, με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου να ισοφαρίζει σε 4-4 με δίποντο του Γεωργακούδη και δύο βολές του Τρετιακόβ. Ακολούθησε σερί εννέα πόντων για τους «πράσινους» που στο 5′ με το τρίποντο του Πηλακούτα ήταν μπροστά με 13-4. Στο 7′ με το τρίποντο του Χειμώνα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 16-12, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τρίποντο του Harden (19-12).

To λέι απ του ίδιου καλαθοσφαιριστή στο 13′ έφερε τη διαφορά στους δέκα πόντους (26-16). Δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου με το καλάθι του Τρετιακόβ ήταν στους οκτώ (32-24), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σερί επτά πόντων για τους γηπεδούχους που προηγούνταν με 39-24.

H oμάδα της Λευκωσίας έβαλε ακόμη πιο γερές βάσεις για να πάρει το ροζ φύλλο στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο άνοιξε τη διαφορά κατά 13 πόντους (πέτυχε 26 έναντι 13). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Καϊμακλίου μείωσε κατά έξι πόντους (23-17) για να πάει η νίκη στους πράσινους με τελικό σκορ 80-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 39-24, 63-37, 80-60