Ονειρεμένος Τέιτουμ με 53 πόντους

0

Τρελό παιχνίδι έγινε στην Βοστώνη, με τους Σέλτικς να ανατρέπουν διαφορά 17 πόντων και παίρνουν την νίκη με 145-136 στην παράταση, με τον Τέιτουμ να κάνει ρεκόρ καριέρας με 53 πόντους.

ΟΤζέισον Τέιτουμ έβλεπε τους Σέλτικς να δυσκολεύοντας κόντρα στους Γουλβς. Αποφάσισε λοιπόν να το πάρει προσωπικά, νικώντας σχεδόν μόνος του την Μινεσότα στο τέλος, οδηγώντας την Βοστώνη στην νίκη στην παράταση με 145-136.

Ο All Star φόργουορντ ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 53 πόντους (18 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο και την παράταση) με 16/25 σουτ (6/10 τρίποντα), 15/16 βολές και 10 ριμπάουντ σε 41 λεπτά συμμετοχής, σε μια εμφάνιση καριέρας. Ήταν έτσι αυτός που φρόντισε ώστε η ομάδα του, που ήταν σταθερά πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά στις τρεις πρώτες περιόδους και έφτασε ακόμα και στο -17 (62-79) να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να πάρει την νίκη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 26 πόντους και ο Μάρκους Σμαρτ με 24 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Τέιτουμ για τους Σέλτικς.

Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο ΝτιΆντζελο Ράσελ 26 πόντους (και το τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση) και ο Άντονι Έντουαρντς 24 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-29, 57-66, 92-97, 124-124, 145-136

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 53 (6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ρ. Γουίλιαμς 6 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουόκερ 17 (5/14 σουτ, 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σμαρτ 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράουν 26 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Οτζελέγιε 3 (1), Γ. Γουίλιαμς, Τόμπσον 7 (7 ριμπάουντ), Πρίτσαρντ 7 (1), Λάνγκφορντ 2

ΓΟΥΛΒΣ: ΜακΝτάνιελς 11 (1/5 τρίποντα), Οκότζι 16 (2), Έντουαρντς 24 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τάουν 30 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Ρούμπιο 4 (7 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 10 (2), Κάλβερ, Ριντ 8 (1), ΜακΛόγκλιν 7, Ράσελ 26 (3/9 τρίποντα, 8 ασίστ)