Πράσινοι και ωραίοι με Μπέντιλ και Μπρέι

0

Με ηγέτη τον Τι Τζέι Μπρέι στο πρώτο και τον Μπεν Μπέντιλ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «καθάρισε» το Λαύριο με 103-74, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών και απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 1’ βρέθηκε να προηγείται με 5-0, ενώ στο 3’ έκανε το 10-4. Στο 4’ το Λαύριο Megabolt μείωσε σε 10-9 και στο 5’ προσπέρασε με 11-10. Στο 7’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ (15-15) με τους «πράσινους» να προσπερνούν με 21-15 στο 8’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 24-20. Στο 15’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 32-22 λόγω του εντυπωσιακού Τι Τζέι Μπρέι, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 34-27 στο 16’. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 44-30 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 47-30, όμως στο 22’ το Λαύριο Megabolt μείωσε σε 47-41 καθώς έτρεξε ένα επιμέρους 11-0. Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 49-44 με το «τριφύλλι» να αντιδρά και να ξεφεύγει με 54-44 στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 62-47 στο 26’ και το 66-50 στο 28’ έχοντας τον Μπεν Μπέντιλ να κάνει «θραύση» κάτω από τα δύο καλάθια, πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 71-57. Το Λαύριο Megabolt πλησίασε σε 71-62 στο 31’ αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε… αέρα 16 πόντων στο 33’ (80-64). «Κλειδί» της «πράσινης» υπεροχής ήταν ο Μπεν Μπέντιλ τον οποίο δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει κανένας παίκτης του Λαυρίου.

Στο 36’ η διαφορά έφτασε στο +25 (92-67) μετατρέποντας τη συνέχεια του αγώνα σε τυπική διαδικασία. Η συνέχεια του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει εύκολα στο 2-1 και να χρειάζεται μόνο μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74