Όρθια στην παράταση και ημιτελικά η ΑΕΚ – Λύγισε η εκπληκτική Ομόνοια

0

Σ’ένα προημιτελικό αντάξιο της κρισιμότητας αλλά και της ποιότητας των δύο ομάδων η Πετρολίνα ΑΕΚ μετά από μια αναμέτρηση που έσπασε καρδιές και κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο επιβλήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της Ομόνοιας και βρέθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι κιτρινοπράσινοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο όμως η αρμάδα του Κουκούρη βγήκε στο παρκέ το δεύτερο ημίχρονο και έκανε αυτό που μας έχει συνηθίσει, πάλεψε μέχρις εσχάτων. Με το σκορ στο 75-75 και την ΑΕΚ να έχει την τελευταία επίθεση, Ντέιβις και Μανωλόπουλος αστόχησαν διαδοχικά με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι πιο έμπειροι ήλεγξαν τον αγώνα και πήραν επνα δύσκολο αλλά σπουδαίο διπλό και συνάμα το εισιτήριο της τετράδας.

Ογκμπέιντε, Ντέιβις και Σνάιντερ οι κορυφαίοι του Πιστόλα ενώ από πλευράς Ομόνοιας ξεχώρισαν οι Τζακς, Τσάφι και Γκαμπλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 34-40, 55-58, 75-75, 79-86 παρ.