Όρθιος ο Άτλαντας στη μάχη των πλέι-άουτ, λύγισε τον Όλυμπο Αγλαντζιάς

0

Σε αγώνα για τα πλέι-άουτ και την παραμονή στη Β1 Κατηγορία που ολοκληρώθηκε μόλις πριν από λίγο ο Άτλαντας Πάφου επικράτησε του Όλυμπου Αγλαντζιάς με 66-48. Οι Πάφιοι προηγούνται πλέον με 1-0 στις νίκες με το νικητή να κρίνεται στα 2 νικηφόρα ματς.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθει στο κλειστό του Λυκείου Κύκκου Πάφου παρακολουθήσαμε μία αναμέτρηση δύο όψεων αφού στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί και πήγαν στ’αποδυτήρια προηγούμενοι με 30-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε άρδην αφού η ομάδα των Μαστορή-Δεληχρήστου πίεσε πάρα πολύ δημιουργώντας ‘ασφυξία’ στην ομάδα της Αγλαντζιάς, έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι της και τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 36-14 φτάνοντας τελικά σε μία άνετη επικράτηση με 66-48.

Κορυφαίοι των νικητών οι Αδάμος Παναγίδης με νταμπλ-νταμπλ 12 πόντους, 10 ριμπάουντ αλλά και ο πληθωρικός Χάρης Γάκης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ. 15 πρόσθεσε ο Αρμακόλας, 9 με 9 ριμπάουντ ο Ευθυμίου ενώ 16 με 6 ριμπάουντ (αλλά 9 λάθη ο Χαράλαμπος Σάββα).

Από πλευράς Όλυμπου διακρίθηκαν οι Δημήτρης Ματθαίου (10 πόντοι – 10 ριμπάουντ) ενώ πολύ θετικός στα 16 λεπτά που αγωνίστηκε ήταν ο Νικόλας Τουμαγιάν με 7.