Το παγκόσμιο αρνητικό ρεκόρ της Ελλάδας κόντρα στους Τούρκους

0

Έντεκα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από μια «μαύρη» στιγμή στην ιστορία του ελληνικού γυναικείου μπάσκετ και πιο συγκεκριμένα σε επίπεδο κορασίδων.

Στις 25 Ιουλίου 2005, στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας, η ελληνική εθνική ομάδα κορασίδων γνωρίζει την ήττα από την αντίστοιχη της Τουρκίας με 69-26. Δεν είναι ωστόσο η ούτως ή άλλως τεράστια διαφορά στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων που προκαλεί τόσο έκπληξη όσο το γεγονός ότι οι Ελληνίδες παθαίνουν μπλακ άουτ και σημειώνουν μόνο έναν πόντο στο β’ ημίχρονο!

Η επίδοση αυτή (ας την πούμε έτσι) αποτέλεσε παγκόσμιο αρνητικό ρεκόρ και πραγματικά είναι απορίας άξιο αν θα καταρριφθεί ποτέ, αφού για να συμβεί κάτι τέτοιο πρακτικά σημαίνει ότι μια ομάδα πρέπει να μην σκοράρει καθόλου στα τελευταία 20 αγωνιστικά λεπτά ενός αγώνα!