Πάλεψαν οι “μισοί” Μπακς χωρίς τον Γιάννη, ανώτερη η Σάρλοτ

0

Οι Μπακς παρατάχθηκαν χωρίς την βασική τους πεντάδα κόντρα στους Χόρνετς και πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά οι Χόρνετς δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και επικράτησαν με 127-119 στο Μιλγουόκι.

ΟΓιάννης Αντετοκούνμπο και τα άλλα τέσσερα μέλη της βασικής πεντάδας των Μπακς τέθηκαν εκτός πριν την έναρξη του αγώνα με τους Χόρνετς και η Σάρλοτ δεν γινόταν να χάσει αυτή την ευκαιρία, επικρατώντας με 119-127 μέσα στο Μιλγουόκι.

Οι Χόρνετς είχαν από την πρώτη περίοδο το πάνω χέρι, έχτισαν σταδιακά μία διαφορά και ξέφυγαν με 81-100 στην τρίτη περίοδο και στο τέλος άντεξαν στην αντεπίθεση των Μπακς, φτάνοντας στην νίκη.

Ο Μάιλς Μπρίτζες με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Ντιβόντε Γκράχαμ και Τέρι Ροζίερ να έχουν από 20 πόντους.

Για τους Μπακς, ο Τζόρνταν Νόουρα είχε 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και ο Τζεφ Τιγκ 19 πόντυς, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 12 πόντους με 5/15 σουτ, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι ένα ξέσπασμα των Χόρνετς να τους βοηθήσει να ξεφύγουν με 20-28, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 27-32.

Στην δεύτερη περίοδο οι Χόρνετς ήταν ακόμα καλύτεροι, ξεφεύγοντας με 31-46. Οι Μπακς μείωσαν σε 44-51 λίγο αργότερα, αλλά και σε 51-56, αλλά ένα νέο ξέσπασμα των Χόρνετς τους βοήθησε να πάνε στα αποδυτήρια όντες μπροστά στο σκορ με 55-66.

Πλέον η Σάρλοτ είχε το πάνω χέρι, ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι. Και επιβεβαίωσε αυτή της την υπεροχή στην τρίτη περίοδο, μην αφήνοντας την διαφορά να πέσει ποτέ κάτω από τους 9 πόντους, πηγαίνοντας τελικά στην τέταρτη περίοδο με ένα μαξιλάρι 19 πόντων (81-100).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι αποδείχθηκε τυπική διαδικασία, με τους Χόρνετς να ανεβάζουν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους κάποια στιγμή και τους Μπακς απλώς να μειώνουν στο τέλος την έκταση της ήττας τους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-32, 55-66, 81-100, 119-127

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 12 (5/15 σουτ, 5 λάθη), Νόουρα 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πόρτις 10 (5/15 σουτ, 13 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τιγκ 19 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Φορμπς 18 (4), Ντιακιτέ 10 (5 ριμπάουντ), Κούρουτς, Κόνατον 4 (1), Τουπάν 9 (1), Μέριλ 13 (5/13 σουτ, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΧΟΡΝΕΤΣ: ΜακΝτάνιελς 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουάσινγκτον 18 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπρίτζες 26 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκράχαμ 20 (6 τρίποντα, 5 ασίστ), Ροζίερ 20 (3/9 τρίποντα), Κα. Μάρτιν 2 (1/7 σουτ, 5 ασίστ), Κο. Μάρτιν 3 (1), Ζέλερ 10 (12 ριμπάουντ), Ρίτσαρντς, Κάρεϊ 3, Γουαναμέικερ 6, Ρίλερ, Ντάρλινγκ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 30/60 δίποντα, 14/38 τρίποντα, 17/23 βολές, 48 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Χόρνετς: 25/41 δίποντα, 19/50 τρίποντα, 20/22 βολές, 49 ριμπάουντ, 35 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 κοψίματα, 18 λάθη