Πάλεψε αλλά λύγισε ο Κεραυνός, 74-84 από την Τόφας – Καταστροφικό το τρίτο δεκάλεπτο

0

Πάλεψε αλλά λύγισε ο Κεραυνός που κοίταξε στα μάτια την τουρκική Τόφας, όμως το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο του στέρησε τις ελπίδες για κάτι καλύτερο, υποκύπτοντας τελικά με 74-84.

Κορυφαίος των φιλοξενουμένων ο Άκον Πάρσελ με 24 ενώ 17 πρόσθεσε ο Ντι Τζέι Γουάιτ με τον Κρίστον να ξυπνά στο δεύτερο ημίχρονο χαρίζοντας μία πληθωρική εμφάνιση με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Από την ομάδα μας συγκλονιστικός ο Αυστραλός Τζέσι Χαντ -ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο- που σημείωσε 22 πόντους ενώ 13 και 12 πέτυχαν οι Στυλιανού και Ρόρι αντίστοιχα. Σκιά του καλού του εαυτού το πολυβόλο του Λείβα, Μπράντον Ροζέλ που σημείωσε μόλις 6 πόντους.

Οι τούρκοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 0-8 όμως η ομάδα μας δεν πτοήθηκε. Βρίσκοντας τις λύσεις αρχικά στο αμυντικό μισό ξεκίνησε να ροκανίζει τη διαφορά για να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με +5 (22-17).

Από εκεί που σταμάτησε ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη. Βρίσκοντας με ζηλευτή συνέπεια σκορ πίσω από τα 6.75 και με τον Χαντ να σεληνιάζεται ο Κεραυνός προηγήθηκε ακόμη και με διψήφια διαφορά (33-23) όμως οι φιλοξενούμενοι μεταφέροντας το παιχνίδι κοντά στη ρακέτα μείωσαν με την κόρνα του ημιχρόνου στους 4 (39-35).

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε καταστροφικό για την ομάδα μας αφού οι τούρκοι βάζοντας απίστευτη πίεση πάνω στη μπάλα βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο γυρίζοντας στο τηλ παιχνιδιού που ξέρουν καλύτερα και τελειοποίησαν με τον προηγούμενο προπονητή.

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο η Τόφας που στα μισά της περιόδου είχε προηγηθεί με 48-45, έως το 30’ το σκορ είχε πάει στο 64-53 για τους φιλοξενούμενους. Στη τελευταία περίοδο του αγώνα είδαμε ξανά ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Ο Κεραυνός πάλεψε για την ανατροπή, ωστόσο η Τόφας κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος, με τελικό σκορ 84-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 39-35, 53-65, 74-84

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Χαντ 22 (4), Κινγκ 2, Παπαδημητρίου 2, Ρόζελ 6, Στυλιανού 13 (1), Ντάνιελς 6, Κορωνίδης, Μιχαήλ 3 (1), Ραζής 2, Ρόρι 12 (2), Θεοχαρίδης, Γουίλιαμσον 6.

Τόφας Μπούρσα (Yalçin Küçüközkan)

Purcel 24 (2), Demir, Tuna, Ugurlu 8, White 17 (2), Christon 10, Demir, Durmaz 4, Konuk, Omot 11 (1), Simmons 8, Yasar 2.

Ο ΝτιΒόν Ακούν-Πουρσέλ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν το σημείο αναφοράς των νικητών, έχοντας βοήθειες από τους Ντι Τζέι Ουάιτ (17π) και Σεμάζ Κρίστον (10π, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Από τον Κεραυνό Στροβόλου οι 22 πόντοι του Τζέσε Χαντ και οι 13 του Νίκου Στυλιανού δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν την κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 39-35, 63-74, 74-84.