Παναθηναϊκός – Χίμκι 94-78: Μήτογλου για φίλημα και «πράσινη» αντίδραση! (vid)

0

Με τον Ντίνο Μήτογλου να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του έχοντας career high με 29 πόντους, ο Παναθηναϊκός πήρε 20 επιθετικά ριμπάουντ και σημείωσε μία από τις πιο εύκολες νίκες του στην EuroLeague, κερδίζοντας την Χίμκι στο ΟΑΚΑ με 94-78.

Απουσίες η Χίμκι, αλλά και απουσίες και ο Παναθηναϊκός...

Ναι μεν η ρωσική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους ΣβεντΒιάλτσεφ, Τίμα και Μπούκερ, αλλά από την άλλη ούτε οι «πράσινοι» είχαν μάθει να παίζουν ταυτόχρονα χωρίς τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη. Και λοιπόν; Υπήρχε ο Ντίνος Μήτογλου ως ο… τρίτος σωματοφύλακας του «τριφυλλιού» να βγει μπροστά και να πάρει την κατάσταση στα χέρια του!

Με 29 πόντους (10/14 δίποντα, 9/9 βολές) και 12 ριμπάουντ, έχοντας και το εκπληκτικό νούμερο των 42 μονάδων στο PIR, έκανε… φύλλο και φτερό την ρακέτα της Χίμκι για την 7η νίκη του Παναθηναϊκού στην φετινή EuroLeague. Από… κοντά και ο Νεμάνια Νεντοβιτς, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 21 πόντους και 5 ασίστ.

Το τελικό 94-78 και η διαφορά των 16 πόντων θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερη, αφού ο δείκτης του σκορ είχε φτάσει και στο +20 στην 3η περίοδο του ματς. Μάλιστα οι «πράσινοι» κατάφεραν να «κατεβάσουν» και 20 επιθετικά ριμπάουντ, η οποία είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση της ιστορίας τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωσης. .

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να εκμεταλλευτεί από το ξεκίνημα του αγώνα τις απουσίες της Χίμκι και την έλλειψη των πολλών λύσεων. Αρχικά προηγήθηκε με 7-2, αλλά κάποια συνεχόμενα λάθη έφεραν επιμέρους 11-3 της ρωσικής ομάδας για το 10-13, το οποίος έγινε και 12-15 ένα λεπτό αργότερα. Ο Κάτας άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα προσπαθώντας να βρει το κατάλληλο σχήμα, ειδικά κοντά στο καλάθι όπου οι λύσεις των γηπεδούχων ήταν κάτι παραπάνω από περιορισμένες.

Και τα κατάφερε καθώς τα επιθετικά ριμπάουντ των ΜήτογλουΜπέντιλΌγκουστ βοήθησαν τους «πράσινους» ν’ απαντήσουν με δικό τους 11-2 (!) για το 23-17 λίγο πριν από το τέλος του δεκάλεπτου (23-20). Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός μετρούσε 5/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, είχε +3 ριμπάουντ (11-8) αλλά και περιορισμένη δημιουργία με μόλις 3 ασίστ. Την ίδια ώρα η Χίμκι είχε «εκτελέσει» μόλις ένα τρίποντο στο δεκάλεπτο και τρία στο σύνολο στο πρώτο ημίχρονο (0/3).

Και μάλιστα πρόκειται για την ομάδα που είναι δεύτερη στην EuroLeague με τις περισσότερες προσπάθειες τριών πόντων έχοντας 27,3 κατά μέσο όρο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ρωσική ομάδα πήρε το προβάδισμα με 25-26 αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Με αντεπίθεση διαρκείας και καλό «διάβασμα» του ματς, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 πόντους (44-33) ενώ έκλεισε το πρώτο μισό του ματς με την διαφορά στους 13 πόντους (46-33). Στο ημίχρονο οι «πράσινοι» είχαν 11/22 τρίποντα, 5/15 τρίποντα αλλά και 12 επιθετικά ριμπάουντ, που ήταν και το «κλειδί» του ματς. Ο Μήτογλου έκανε θραύση (16π., 8ριμπ.) ενώ έβαλε το χεράκι του και ο Νέντοβιτς (11π., 2/6τρ.) για το +13 του ημιχρόνου.

Από τη στιγμή που το νερό είχε μπει για τα καλά στο αυλάκι, ο Παναθηναϊκός πήρε ολοκληρωτικά την κατάσταση στα χέρια του και ουσιαστικά μετέτρεψε το β’ ημίχρονο σε… τυπική διαδικασία. Ο Νέντοβιτς ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του (σ.σ. είναι χαρακτηριστικό ότι ευστόχησε στο πρώτο εντός παιδιάς στα μέσα της β’ περιόδου) ο Μήτογλου συνέχισε στον… ίδιο ρυθμό και η διαφορά έφτασε και στο +20 (62-42) στο 25′ ρίχνοντας τους τίτλους τέλους του ματς.

Η Χίμκι το μόνο που κατάφερε στην τελευταία περίοδο ήταν να μην… διασυρθεί και να εκμεταλλευτεί την αναμενόμενη, ίσως, χαλαρότητα των γηπεδούχων. Ο Τζόρνταν Μίκι ήταν εκείνο που προσπάθησε περισσότερο για την επίθεση της ομάδας του έχοντας 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο ΜακΚόλουμ πρόσθεσε άλλους 17 πόντους.