ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΕΦΕΣ 77-80 – Κρίμα και… Μίσιτς

0

Με τον Βασίλιε Μίτσιτς «σεληνιασμένο» έχοντας 33 πόντους, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες στην EuroLeague, καθώς -και παρά την προσπάθεια που έκανε- ηττήθηκε από την τουρκική ομάδα με 80-77.

Μια από τα ίδια για τον Παναθηναϊκό και απέναντι στην Εφές.

Προσπάθεια, μαχητικότητα, αλλά στο τέλος… ήττα. Αυτή τη φορά ναι μεν είχε περισσότερες πιθανότητες (σε σχέση με το ματς με την ΤΣΣΚΑ) να φτάσει στη νίκη απέναντι σε μια καλύτερη, με περισσότερο ταλέντο και πιο «γεμάτη» ομάδα (παρά τις απουσίες) αλλά… βρήκε τον μπελά του από τον φοβερό και τρομερό, Βασίλιε Μίτσιτς!

Ο Σέρβος γκαρντ «εκτέλεσε» τους «πράσινους» στο κλειστό του ΟΑΚΑ και ήταν εκείνος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του «γυρίζοντας» ένα ματς που είχε… κοπεί στα μέτρα των «πρασίνων κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα τελείωσε το ματς με 33 πόντους έχοντας 7/13 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 4/4 βολές όντας… ασταμάτητος. Ειδικά στην 3η περίοδο, όπου σημείωσε 17 πόντους και ήταν εκείνος που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Εφές.

Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός (που δεν είχε με τη σειρά του, τον πρώτο σκόρερ και ηγέτη της ομάδας, Νεμάνια Νέντοβιτς)έχασε την ευκαιρία για μια υπερπολύτιμη νίκη πριν από την «διαβολοβδομάδα» και τα παιχνίδια στην Ισπανία με Βαλένθια και Μπασκόνια.Παρόλα αυτά κρατάει το μεγάλο κέρδος που ακούει στο όνομα Σέλβιν Μακ (18π., 3/4τρ.), αφού ο Αμερικανός ήταν ο καλύτερος παίκτης των «πρασίνων» και η πιο αξιόπιστη λύση της ομάδας του.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ έχοντας το μυαλό στην άμυνα. Άλλωστε όλοι γνώριζαν ότι μόνο έτσι θα μπορούσαν, αφενός να περιορίσουν τα επιθετικά όπλα της Εφές και αφετέρου να αποκτήσουν ρυθμό και στην επίθεση. Όπως και έγινε. Οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που έλεγξαν το παιχνίδι και το έφεραν στα μέτρα που εκείνοι ήθελαν. Τόσο ελέγχοντας τα ριμπάουντ, όσο και με την υπομονή στην επίθεση.

Στο 6′ προηγήθηκαν με 14-9, με την Εφέςνα στηρίζεται περισσότερο στις ατομικές ενέργειες των Μίτσιτς και Πλάις, παρά στο μπάσκετ που έχει συνηθίσει την EuroLeague. Φυσικά σε αυτό έπαιξαν ρόλο και οι απουσίες της (Λάρκιν, Ντάνστον), αλλά την ίδια ώρα σημαντικές ήταν και οι απουσίες του Παναθηναϊκού(Νέντοβιτς, Όγκουστ). Παρόλα αυτά το επιθετικό ταλέντο της Εφές είναι δεδομένο και κάπως έτσι μπόρεσαν να βρεθούν στο -1 με τη λήξη του δεκαλέπτου (22-21).

Ένα διάστημα όπου το «τριφύλλι» κυριαρχούσε στα ριμπάουντ (11-4) με τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη να ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει περισσότερο. Μάλιστα στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε και στους επτά πόντους (33-26 στο 15′), με τον Βόβορα να «ανοίγει» το rotation, τον Μήτογλου να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση και τον Σέλβιν Μακ να πραγματοποιεί αξιοπρεπέστατο ντεμπούτο, με σωστό «διάβασμα» της άμυνας και σωστές τοποθετήσει για δύο ελεύθερα και εύστοχα τρίποντα.

Το +7 διατηρήθηκε μέχρι το 19′ (40-33) αλλά ένα τρίποντο του Μίτσιτς με την εκπνοή «έγραψε» το 40-36. Στο πρώτο μισό του ματς, ο Παναθηναϊκός(Παπαγιάννης 8π., Παπαπέτρου 8π., Μήτογλου 7π.) είχε 13/22 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 2/5 βολές, σχεδόν διπλάσια ριμπάουντ από την Εφές (20-11), καλή δημιουργία με 12 ασίστ και μόλις 3 λάθη. Την ίδια ώρα η τουρκική ομάδα (Μίτσιτς12π., Μπαλμπάι 7π., Πλάις 6π.) μέτρησε 9/19 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 3/4 βολές.

Ο Σέρβος γκαρντ της Αναντολού ήταν… ασταμάτητος και στην έναρξη της 3ης περιόδου, σημείωσε τους 12 από τους 14 πρώτους πόντους της ομάδας του με αποτέλεσμα να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 50-48 στο 25′. Και να ‘ταν μόνο αυτό; Ο Μίτσιτς μπήκε στη «ζώνη του λυκόφωτος» και πέτυχε 17 από τους 23 πόντους της Εφές στην 3η περίοδο! Αποτέλεσμα; Η τουρκική ομάδα να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 59-54 στο 30’. Ο Μακ προσπαθούσε από πλευράς «πρασίνων» αλλά είχε «σιγήσει» τόσο ο Παπαπέτρου, όσο και ο Φόστερ, ο οποίος δεν ηταν σε καθόλου καλή βραδιά, ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο.

Από τη στιγμή που η Εφές πήρε ψυχολογία, το ματς ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσει υπέρ των «πρασίνων». Η ομάδα του Αταμάν έφτασε στο +10 (55-65 και 57-67), ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να «απαντήσει» μειώνοντας μέχρι και 4 πόντους (66-70 στο 34′) χάρη στην πολύ καλή απόδοση του Σέλβιν Μακ αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Κάποιες βιαστικές επιλογές, κάποια λάθη και σε συνδυασμό με το «καθαρό» μυαλό των φιλοξενούμενων (66-75 στο 38′ με 0-5), το ματς έληξε υπέρ της Εφές. Ακόμα και τότε ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε το ματς και το κυνήγησε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ακόμα και όταν τα πάντα έδειχναν να είναι χαμένα. Όμως δεν έπιασε το… τρικ με την άστοχη βολή του Παπαγιάννη στο 77-79 αφού ο Μήτογλουδεν μπόρεσε να πάρει το ριμπάουντ που διεκδίκησε. Ο Παπαπέτρου με τη λήξη δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από το κέντρο και μάλιστα έχοντας καλό σουτ, χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές στηρίχθηκε στο καλό, τρίτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να επιστρέψει στο ματς χάρη στην καλή της άμυνα και τα σουτ του Μίτσιτς. Επιπλέον υπέπεσε σε λίγα λάθη, ενώ την κατάλληλη στιγμή πέρασε τη μπάλα στο καλάθι και ανέβασε τα ποσοστά της στα δίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν στην «ζώνη του λυκόφωτος» στο κλειστό του ΟΑΚΑ έχοντας 33 πόντους με 7/13 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 4/4 βολές.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κρούνοσλαβ Σίμον σημείωσε καθοριστικά καλάθια τα οποία διατήρησαν το προβάδισμα της Εφές στην 4η περίοδο και δη τη στιγμή που είχε «σιγήσει» ο Μίτσιτς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκους Φόστερ δεν βρέθηκε στη μέρα του, ενώ στην 3η περίοδο έχασε αρκετές επιθέσεις με αποτέλεσμα η Εφές να γυρίσει το παιχνίδι.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο και το 14-23 της Ανατολού Εφές με τους 17 πόντους του Μίτσιτς σε εκείνο το διάστημα,

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φοβερή ασίστ του Ιωάννη κάτω από τα πόδια, την οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Παπαγιάννης για το «γκολ φάουλ» στο πρώτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός όλο το 3ο δεκάλεπτο όπου δεν λειτούργησε τίποτα απολύτως! Και με εξαίρεση τον Μακ που είχε 3/4 τρίποντα όλοι οι υπόλοιποι μέτρησαν 4/19! Η Εφές το γεγονός ότι έχασε τη μάχη των ριμπάουντ όπως επίσης και μεγάλο μέρος του α’ ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80