Παναθηναικός… Όπως τον ονειρεύτηκε ο Παύλος!

0

Άμυνα ατσάλινη, επίθεση με πολυφωνία, ολοκληρωτικό μπάσκετ. Στο τουρνουά προς τιμήν του Παύλου, ο Παναθηναϊκός άφησε υποσχέσεις κόντρα στην ισχυρή Χίμκι (90-63) ότι μπορεί να βαδίσει στον ευρωπαϊκό δρόμο που χάραξε ο ευεργέτης του..

Ήταν όλοι εκεί για να τιμήσουν την μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου: σύσσωμος ο Παναθηναϊκός (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, Ερασιτέχνης), η οικογένεια Γιαννακόπουλου, η Φενέρμπαχτσε, η Μακάμπι Τελ Αβίβ και η Χίμκι. Το 1ο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» ξεκίνησε με την «πράσινη» ΚΑΕ να διοργανώνει ένα πλήθος εκδηλώσεων, που αφιέρωσε στον ιστορικό παράγοντά της. Αποκορύφωμα όλων, φυσικά, ήταν το λάβαρο του Παύλου Γιαννακόπουλου, που ανέβηκε στην οροφή του ΟΑΚΑ και θα βρίσκεται εκεί για πάντα.

Στα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε πολλά από την άμυνά του και τις αλλαγές στα μαρκαρίσματα, με το δίδυμο Στεφάν Λάσμε – Τζέιμς Γκιστ (13π.) να χρησιμοποείται μαζί, στο σημείο που… γύρισε ο διακόπτης (3ο δεκάλεπτο). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου (15π.) στην πρώτη του εμφάνιση με τα πράσινα μπροστά στο κοινό της νέας του ομάδας ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ενώ βοήθειες επιθετικά έδωσε και ο Κιθ Λάνγκφορντ (12π.), με τους Νίκο Παππά (8π.) – Λούκας Λεκαβίτσιους (5π.) να παίρνουν θετικό πρόσημο και να καλύπτουν την κακή βραδιά του Νικ Καλάθη, από άποψη σκοραρίσματος. Διψήφιος ήταν και ο ΝτεΣόν Τόμας (14π.). Από την άλλη, η Χίμκι είδε τον Αλεξέι Σβεντ να σταματάει στους 16 πόντους, αλλά στο δεύτερο μέρος δεν κλήθηκε να καλύψει μεγάλες διαφορές, χωρίς να τα καταφέρει. Συμπερασματικά, οι «πράσινοι» έπαιξαν ατσάλινη άμυνα, είχαν πολυφωνία στην επίθεση και έφτασαν εύκολα στη νίκη, στο πιο «γεμάτο» φιλικό τους ως τώρα στην προετοιμασία.

Έτσι, στον τελικό του πρώτου «Παύλος Γιαννακόπουλος» το «τριφύλλι» θα παίξει με τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (28/9, 20:30), ενώ στον μικρό τελικό θα αναμετρηθούν η Μακάμπι Τελ Αβίβ με τη Χίμκι (28/9, 18:00).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να έχει δημιουργία και σκορ από τον Ιωάννη Παπαπέτρου, από τα χέρια του οποίου περνούσαν οι περισσότερες επιθέσεις (8-7 στο 5′). Στο ισορροπημέο πρώτο δεκάλεπτο (19-19) οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν ξεκάθαρη πρόθεση να αλλάζουν σε όλα τα σκριν στην άμυνά τους, ενώ οι Ρώσοι επέμεναν στο τρίποντο στην επίθεσή τους.

Οι δύο προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα στη δεύτερη περίοδο (26-26 στο 15′), με τον Τσάβι Πασκουάλ να είναι εκείνος που χαμογέλασε λίγο παραπάνω, παρά το γεγονός πως στη δεύτερη περίοδο δεν χρησιμοποίησε τον Νικ Καλάθη. Το «τριφύλλι» πήρε πράγματα από την άμυνά του και τον ορεξάτο Τζέιμς Γκιστ (9π.), ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ με buzzer beater τρίποντο έβαλε το… κερασάκι του πρώτου μέρους (40-34). Από τη Χίμκι «ζημιά» στους γηπεδούχους έκαναν μόνο οι Αλεξέι Σβεντ (10π.), Μάλκολμ Τόμας (8π.).

Η επιλογή του Πασκουάλ να ρίξει μαζί στο παρκέ τον Αντετοκούνμπο, τον Λάσμε και τον Γκιστ και δίπλα τους τον Καλάθη και τον Λάνγκφορντ έδωσε ενέργεια, σερί άμυνες και κλεψίματα, αλλά και απολαυστικές εκτελέσεις, προβληματίζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα, για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς (48-38 στο 24′). Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε υψώσει ένα… τείχος στην άμυνά του και έστειλε τη διαφορά στο +18 (56-38 στο 26′), με τον Καλάθη να δίνει φανταστικές ασίστ στους συμπαίκτες του. Η Χίμκι, όμως, αντέδρασε για ένα γρήγορο 8-0 (56-46 στο 28′), αλλά οι «πράσινοι» συνέχισαν να ελέγχουν το ματς (62-50 στο 30′).

Η είσοδος του Γιώργου Παπαγιάννη στο τέταρτο δεκάλεπτο επέτρεψε στον Καταλανό προπονητή να «τσεκάρει» συνθήκες με τον Έλληνα σέντερ στο παρκέ, την ώρα που η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα και ο Μπαρτζώκας ξεκούραζε τον Σβεντ (71-58 στο 35′). Ένα τρίποντο του «ζεστού» Παπαπέτρου, ένα καλάθι του Λεκαβίτσιους και ένα κάρφωμα του «PapaG» έστειλαν το ματς στο +20 (78-58) και αυτή τη φορά η Χίμκι δεν μπόρεσε να επιστρέψει εκ νέου μέχρι το τελικό (90-63).

Τα Δεκάλεπτα: 19-19, 40-34, 62-50, 90-63.