Παναθηναϊκός – Περιστέρι 72-71: Σταμάτησε να παίζει και κέρδισε με το ζόρι

0

Απαράδεκτη νοοτροπία για ένα ακόμα παιχνίδι από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε στο +21 με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά έκανε ντέρμπι το ματς και αποδοκιμάστηκε στο τέλος.

Ο Παναθηναϊκός νοσεί αγωνιστικά και κυρίως ψυχολογικά και αυτό φάνηκε και στο παιχνίδι με το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έδειχναν να αντιδρούν μετά την ήττα στο Μόναχο, βρέθηκαν στο +21 με την έναρξη της 4ης περιόδου, αλλά η κακή νοοτροπία και η ευάλωτη ψυχολογία έκαναν την εμφάνισή τους.

Ο εκνευρισμός από κάποια αστεία σφυρίγματα και τα αβίαστα λάθη χωρίς λογική (25 στο σύνολο) τον άφησαν για 7 λεπτά χωρίς πόντο στο τελευταίο 10λεπτο, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να κάνει το ματς ντέρμπι και να έχει σουτ για τη νίκη στην τελευταία επίθεση, το οποίο όμως χάθηκε από τον Ντένμον.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Πάρις Λι, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 3/5 τρίποντα, με τον Νέιτ Ουόλτερς να έχει άλλους 12. Από 10 είχαν οι Γιώργος Καλαϊτζάκης (στο πρώτο ημίχρονο) και Αρτούρας Γκουντάιτις (8 στο ημίχρονο).

Από την πλευρά του Περιστερίου, ο Σιλβέν Φρανσίσκο πήγε να κάνει σχεδόν μόνος του την ανατροπή με 18 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο), με τον Λεωνίδα Κασελάκη να προσθέτει άλλους 14 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και με τρομερή ενέργεια στην άμυνα. Πίεζε κάθε μπάλα και δεν άφησε το Περιστέρι να σκοράρει εύκολα. Μετά το αρχικό 13-3, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά 14-8 με όλους τους πόντους από τον Κασελάκη. Στη συνέχεια όμως έτρεξαν σερί 12-0 και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους.

Στο πρώτο 20λεπτο ξεχώρισε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 10 πόντους και καλές άμυνες, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο -γεμάτος ενέργεια- Λευτέρης Μαντζούκας με 7 πόντους, 3 επιθετικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Γκουντάιτις ήταν αποτελεσματικός με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +22 στο πρώτο μέρος (41-19), για να κλείσει το ημίχρονο στο 46-28.

Το δεύτερο ημίχρονο ωστοσο δεν ξεκίνησε το ίδιο καλά για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» σταμάτησαν να παίζουν άμυνα, έκαναν λάθη στην επίθεση και το Περιστέρι βρέθηκε ξαφνικά στο -7 (48-41). Το τάιμ άουτ του Ράντονιτς ξύπνησε τους παίκτες του, οι οποίοι έτρεξαν ένα δικό τους εντυπωσιακό σερί (13-0) και καθάρισαν ουσιαστικά το ματς, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 65-44.

Μάνος, Κάρδαρης και Θεωνάς, ωστόσο, εκνεύρισαν με τις αποφάσεις τους στο 4ο δεκάλεπτο τους «πράσινους», οι οποίοι έμειναν 7 σχεδόν λεπτά χωρίς πόντο, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να πλησιάσει εκ νέου (65-60) και να κάνει το ματς ντέρμπι. Ένα τρίποντο του Φρανσίσκο έριξε τη διαφορά στο τρίποντο (68-65), με τον Λι να δίνει λύση προσωρινά (70-65), αλλά τον Αμερικανό να κάνει λάθος στη συνέχεια και τον Τζούιστον να μειώνει στους 3. Το Περιστέρι μείωσε στον πόντο, το ματς πήγε στις βολές και παρότι ο Λι αστόχησε σε 2, ο Ντένμον έχασε το τελευταίο σουτ.

Δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71