Παναθηναϊκός X LARGE!

0

Ας ξεκινήσουμε από το πιο σημαντικό κομμάτι του αγώνα απέναντι στη Μακάμπι που δεν είναι άλλο από τον χαρακτήρα που έδειξαν οι «πράσινοι». Τη στιγμή που είχαν οδηγήσει το παιχνίδι εκεί που ακριβώς ήθελαν, μπλόκαραν στην τρίτη περίοδο, η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε και από το -18 που είχε φτάσει η διαφορά επέστρεψε στο 58-55 στο 30’.

Εκεί, λοιπόν, που όλα έδειχναν πως πάμε σε ντέρμπι με το μομέντουμ να δείχνει προς την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήρθε το τσουνάμι της τέταρτης περιόδου. Το επιμέρους σκορ (23-8) μιλάει από μόνο του, ωστόσο, η εικόνα ήταν αυτή που μένει. Ο Παναθηναϊκός κατάπιε τη Μακάμπι από το παρκέ και έφτασε σε μια εμφατική νίκη που θα μπορούσε να είναι ακόμη πιο ευρεία.

Δεν το συζητάμε πως το «κλειδί» της αναμέτρησης ήταν τα ψηλά σχήματα του Κάτας με τη συνύπαρξη των Παπαπέτρου, Χεζόνια και Ουάιτ σε πολλές πεντάδες. να πνίγουν τον αντίπαλο με τον Σαντ Ρος στον άσο και τους Μήτογλου και Παπαγιάννη στα… ψηλά. Επί της ουσίας, αν εξαιρέσουμε τα λεπτά που ο Κουβανός έμεινε στην πεντάδα με τον Μποχωρίδη (για ένα ακόμη ματς έδωσε το 101%) σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι στο «2» έπαιζαν είτε ο Χεζόνια, είτε ο Παπαπέτρου.

Ένα επίσης εντυπωσιακό στοιχεία του αγώνα ήταν η συγκομιδή των φόργουορντ του Παναθηναϊκού. Παπαπέτρου, Ουάιτ και Χεζόνια σημείωσαν 47 πόντους και συνέλεξαν 16 ριμπάουντ, μοιράζοντας και έξι ασίστ! Ε, τέτοια ψαριά από τη θέση «3» δεν τη βρίσκεις και κάθε μέρα. Μπορεί, λοιπόν, το «τριφύλλι» να μην είχε έναν δεύτερο χειριστή στο παρκέ, ωστόσο, είχε υψώσει ένα τείχος στην άμυνα και χτυπούσε τις αδυναμίες στην επίθεση.