Πανηγυρίζει το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (φώτος)

265

ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΗΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΣ ΑΝΤΡΩΝ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 55-69

Χαρακτήρα φιέστας είχε το παιχνίδι απέναντι στο Πανεπιστήμιο Κύπρου για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, αφού με νίκη θα κατακτούσε το πρωτάθλημα.
Και αυτό το κίνητρο φαίνεται ότι ήταν αρκετό για τους παίκτες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου για να μπουν στο γήπεδο αποφασισμένοι για την νίκη και πολύ γρήγορα πέρασαν μπροστά με 8-17

Και εκεί που όλοι περιμέναμε ότι το παιγνίδι θα ακολουθούσε την ροή του πρώτου δεκαλέπτου οι καλαθοσφαιριστές του Πανεπιστημίου Κύπρου είχαν άλλη άποψη και διορθώνοντας τα λάθη τους σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν προηγηθούν μάλιστα στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου με 31-26 βάζοντας ….φωτιά στο πρωτάθλημα …. Και στέλνοντας το μήνυμα στους αντιπάλους τους ότι έπρεπε να ιδρώσουν για να κερδίσουν.
Έτσι οι παίκτες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου προ του φάσματος μιας απρόσμενης και οδυνηρής ήττας ανασυντάχτηκαν και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με στενό και εύθραυστο 33-34

Η μεγάλη όμως προσπάθεια των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με το γεγονός πως δεν είχαν περάσει ούτε 24 ώρες από το αναβληθέν παιγνίδι τους, έφερε φυσιολογικά την κόπωση την οποία οι παίκτες του Ευρωπαϊκού εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο παίρνοντας μάλιστα ένα προβάδισμα 11 πόντων (45-56)

Η τελευταία περίοδος ήταν πια διαδικαστικού χαρακτήρα αφού οι επίδοξοι πρωταθλητές έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να πάρουν ένα σπουδαίο ροζ φύλλο το οποίο τους ανακήρυττε πρωταθλητές με το τελικό σκορ να ανεβαίνει στο 55-69 γράφοντας την 7η τους νίκη σε 8 παιχνίδια πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο, δύσκολο όσο και σημαντικό τίτλο των Πανεπιστημιακών Πρωταθλημάτων μπροστά από το πανίσχυρο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το οποίο πλήρωσε την ήττα στο πρώτο παιγνίδι απέναντι στο Ευρωπαϊκό χάνοντας στην διαφορά των αναμεταξύ τους πόντων

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 33-34, 45-56, 55-69.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – FREDERICK UNIVERSITY 87-63

Σε διαγωνισμό τρίποντων εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Frederick University, αφού ούτε λίγο, ούτε πολύ σημειώθηκαν 29 εύστοχα τρίποντα. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με 87-63, τερματίζοντας στη 2η θέση του πρωταθλήματος χάνοντας το πρωτάθλημα στην διαφορά των πόντων από τους πρωταθλητές.

Με μπόλικη διάθεση ξεκίνησαν τον αγώνα οι 2 ομάδες, θέλοντας να τελειώσουν την σεζόν με τον καλύτερο τρόπο. Στο Α’ δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο με το Frederick να μπαίνει μπροστά στο σκορ με τη λήξη του με 16-18.
Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα στο Β’ δεκάλεπτο όπου το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικό σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 24-9, όχι μόνο γύρισε τον αγώνα, αλλά βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διαφορά της τάξης των 13 πόντων (40-27).
Ούτε στην Τρίτη περίοδο δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα στον αγώνα με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με το γρήγορο παιγνίδι του να επιβάλλεται της μαχητικότητας του Frederick και να συντηρεί (και να διευρύνει) διαφορά ασφαλείας (61-41).

Με τον νικητή να έχει κριθεί, γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι άφησαν στην άκρη τις τακτικές στο τελευταίο δεκάλεπτο και παίζοντας ανοιχτά, πρόσφεραν μπόλικο θέαμα, με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να παίρνει τελικά τη νίκη με 87-63

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-27, 61-41, 87-63.