«Πάτησε» τη Μακάμπι και την… κορυφή η Εφές!

0

Στις νίκες επέστρεψε η Αναντολού Εφές, η οποία πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε άνετα 99-79 της «λαβωμένης» Μακάμπι Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να μείνει στην κορυφή (13-3).

Ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για την Αναντολού Εφές, ώστε να ανοίξει τη διαφορά και να νικήσει άνετα 99-79 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, παραμένοντας στην κορυφή (13-3).

Σημαντικό σημείο στην αναμέτρηση, ήταν ο τραυματισμός του Γουίλμπεκιν λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, καθώς τον επηρέασε μέχρι τη λήξη.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Αταμάν ήταν οι Μίτσιτς και Μπομπουά με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, με τον Σίμον να είχε 19π. και τον Λάρκιν 15π. Στα αξιοσημείωτα του ματς, η επιστροφή του Αντριέν Μοερμάν στην αγωνιστική δράση, ο οποίος πήρε τα πρώτα πέντε λεπτά της φετινής σεζόν, σημειώνοντας και 2π.

Από την άλλη, αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπειτα από πέντε σερί νίκες, πέφτοντας στο 11-5. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κοέν με 15 πόντους, με τον Γουίλμπεκιν να είχε 12π.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (17-17) και την Εφές να… απομακρύνεται στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Κλειστό εξακολουθούσε να ήταν το ματς και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη Μακάμπι να είχε ένα μικρό προβάδισμα (34-36), μέχρι το 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Μπομπουά πήρε… φωτιά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στο +10 (48-38), με το τρίποντο του Ζούσμαν να διαμορφώνει το 48-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο δυνατά μπήκε η Εφές και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μίτσιτς και Σίμον να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +22 (68-46), στο 25’. Έκτοτε, η ομάδα του Αταμάν είχε τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με αυτή την απόσταση (80-58). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με τους Τούρκους να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 99-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-41, 80-58, 99-79

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπομπουά 22 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σίνγκλετον 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλμπάι, Σανλί 4, Μορμάν 2, Πλάις 11 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μίτσιτς 23 (3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντερσον, Πίτερς, Σίμον 19 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλμπεκιν 12 (3/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Έισι 4 (1/6 σουτ), Καλογιάρο 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάντερ 9 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σάντι Κοέν 3, Αβντίγια 6 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Τζέικ Κοέν 15 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζούσμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)