Πέισερς – Χόρνετς 144-117: Νίκη-πρόκριση και ελπίδες για playoffs

0

Οι Ιντιάνα Πέισερς διέλυσαν τους Σάρλοτ Χόρνετς με 144-117, στο πρώτο παιχνίδι στο play-in tournament και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν τον χαμένο του ζευγαριού 7-8 στην Ανατολική Περιφέρεια για μία θέση στα φετινά playoffs του NBA.

Με το δεξί μπήκαν στο play-in tournament οι Πέισερς, καθώς επικράτησαν άνετα των Χόρνετς 144-117 και προκρίθηκαν στον επόμενο αγώνα με τον χαμένο του ζευγαριού Σέλτικς – Γουίζαρντς (7-8) στην Ανατολική Περιφέρεια του NBA για μία θέση στα φετινά playoffs.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν γρήγορο ρυθμό και με ένα 20-7 επιμέρους σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα, έδειξαν ότι θέλουν πολύ αυτή τη νίκη-πρόκριση για να συνεχίσουν στην επόμενη φάση. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Ιντιάνα να σκοράρει με χαρακτηριστική ευκολία έξω από την περίμετρο, ανεβάζοντας την διαφορά στο +24 (69-45) λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα ήταν διαδικαστικά, καθώς η διαφορά αυτή δεν μπορούσε να καλυφθεί από τους φιλοξενούμενους, παρά τις προσπάθειες των Μπρίτζες και Ζέλερ, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 144-117.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπρισέτ με 23 πόντους, από 10/14 σουτ, με 5 ριμπάουντ, ενώ ο ΜακΝτέρμοτ σκόραρε 21 με 4 σουτ τριών πόντων.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μπρίτζες έβαλε 23, ενώ ο Ζέλερ σταμάτησε στους 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 40-24, 69-45, 108-78, 144-117

ΠΕΙΣΕΡΣ: ΜακΝτέρμοτ 21 (4/6 τρίποντα), Μπρισέτ 23 (10/14 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σαμπόνις 14 (21 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόλιντεϊ 12 (5 ασίστ), Μπρόγκντον 16 (8 ασίστ), ΜακΚόνελ 17 (5 ριμπάουντ), Σάμερ 7, Μάρτιν 14, Χόλιντεϊ Κ. 2 ,Μπιτάτζε 14 (10 ριμπάουντ), Σαμπσόν, Στάνλι 4

ΧΟΡΝΕΤΣ: Μπρίτζες 23 (10/16 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιγιόμπο, Ροζίερ 16 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπολ 14, Ζέλερ 17 (7/7 δίποντα), Γκράχαμ 4, ΜακΝτάνιελς 5, Μονκ 13, Μάρτιν Κ. 8, Κάρεϊ Τζ., Ρίλερ 3, Ρίτσαρντς 4, Ντάρλινγκ 2