Πέρασαν και το εμπόδιο της ΕΑΚ οι Warriors

0

Την 5η τους νίκη σε 6 αγώνες πανηγύρισαν χθες βράδυ οι Warriors του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου, οι οποίοι επικράτησαν της Ένωσης Αθλητικογράφων Κύπρου με 74-61 και ανέβηκαν στην 4η θέση της Βαθμολογίας με 11 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την ομάδα της Think Colour. Για την ομάδα της ΕΑΚ από την άλλη αυτή ήταν η 5η ήττα σε 6 αγώνες, η οποία ήλθε σε μία δύσκολη αναμέτρηση τόσο λόγω της δυναμικής του αντιπάλου, όσο και από τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών που υποχρέωσαν την ομάδα να αγωνιστεί ουσιαστικά με 6 μόνο παίκτες.

Ο αγώνας στο κλειστό του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου χθες βράδυ, παρά τη σχετική διαφορά στο τελικό σκορ, ήταν μία αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση η οποία κράτησε για σημαντικό διάστημα το ενδιαφέρον όσων τον παρακολούθησαν. Το ξεκίνημα του αγώνα μάλιστα βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται και στη λήξη της 1ης περιόδου να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 16-17. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν δράση και με αιχμή του δόρατος τους Ιερωνυμίδη και Τσαγγαρίδη πήραν κεφάλι στο σκορ και έφεραν την ομάδα τους να προηγείται στη λήξη του ημιχρόνου με 35-29.

Στην επανάληψη, όσο κρατούσαν οι αντοχές των παικτών της ομάδας του Βόρι Καραγιάννη, η ομάδα της ΕΑΚ κρατούσε σθεναρά κοντινή επαφή με τους “Πολεμιστές”, μη επιτρέποντάς τους να ξεφύγουν στο σκορ. Η 3η περίοδος βρήκε τη διαφορά στο +7 για την ομάδα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου (51-44), η οποία είχε τον Νικόλα Ιωάννου να καθοδηγεί από τον πάγκο. Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες της ΕΑΚ το πάλεψαν όσο μπορούσαν, προηγήθηκαν μάλιστα και με +2 περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη, στο τέλος όμως έμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα το προβάδισμα των γηπεδούχων να διευρυνθεί ακόμη περισσότερο και να φτάσουμε στο τελικό 74-61.

Από τους νικητές, μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πόλυς Ιερωνυμίδης, ο οποίος πέτυχε double-double (26 πόντους και 14 rebounds) και συνολικό efficiency score 32, ενώ ο συνήθης ύποπτος Γιώργος Τσαγγαρίδης για άλλο ένα παιγνίδι ξεπέρασε τους 20 πόντους (25 με 4 τρίποντα). Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Κώστας Παπαθανασίου ο οποίος πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Ιακώβου και Γρηγορίου.