Πέρασε από την Πάφο η Ανόρθωση, λύγισε τον μαχητικό ΑΠΟΠ

0

Σε ένα ιδιόρρυθμο αγώνα που πραγματοποιήθηκε εν τω μέσω των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας η Ανόρθωση πέρασε από την Πάφο λυγίζοντας τον μαχητικό ΑΠΟΠ Πάφου με σκορ 86-94.

Η ομάδα του Βασίλη Χρυσαλά είχε σε μεγάλα κέφια τους δύο Αμερικανούς Πάρκερ και Μπάνιγιαρντ -με τον Πάρκερ κορυφαίο όλων- να φτάνουν σε μεγάλα double-double και κατάφερε να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα.

Με αυτή τη νίκη οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου έφτασαν τις 8 νικές και σκαρφάλωσε προσωρινά στην 7η θέση -με αγώνα περισσότερο- ενώ οι Πάφιοι παρέμειναν στην 10η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης μία διαφορά που δεν ήταν όμως ασφαλείας με τους παίκτες του Χάντι να προσπαθούν συνεχώς να αντεπιτεθούν ροκανίζοντας την μέχρι ενός σημείου, με την Ανόρθωση ν’απαντά με δικό της σερί και να ξεφεύγει εκ νέου στο σκορ.

Με τέσσερις συνεχόμενες βολές του Πάρκερ η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε το 19-16, με το καλημέρα της δεύτερης περιόδου (11’). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, φτάνοντας στο +8 στο 7’ για το 31-23. Η ομάδα της Πάφου μείωσε σε 31-30 στο 8’ ενώ το σκορ ημίχρονου ήταν 36-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση είχε το πάνω χέρι και με το τρίποντο του στο 22’ ο Σέπος διαμόρφωσε το σκορ σε 43-37. Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να αφήσουν τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ και με τις βολές του Ντάργουιν στο 25’ μείωσαν σε 49-46. Η ομάδα του Χρυσαλά ήταν πιο επιθετική, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 στο τελευταίο λεπτό για το 64-55.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Παντουρή για το 67-55, με τον ΑΠΟΠ να μειώνει σε 69-64 στο 34’. Σε άλλες δύο βολές ευστόχησε ο Ντάργουιν στο προτελευταίο λεπτό με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 86-77. Η Ανόρθωση κράτησε το προβάδισμά της φεύγοντας με το διπλό με 94-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 33-36, 55-64, 86-94