Πέρασε η ΑΕΚ από το Αυγόρου

0

Όποιος δει το τελικό σκορ του αγώνα στο Αυγόρου μεταξύ της ΕΝΠ και της ΑΕΚ, θα πιστέψει πως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα. Η ομάδα του Παραλιμνίου, παρά το γεγονός πως παρουσίαστηκε με δύο βασικές απουσίες στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αρκετά ανταγωνιστική απέναντι στην ΑΕΚ, η οποία κατόρθωσε να αυξήσει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν η κούραση έκανε την εμφάνιση στους παίχτες του Παραλιμνίου. Βέβαια και η ΑΕΚ είχε τη δική της κούραση μετά την υπερπροσπάθεια που έκανε μεσοβδόμαδα κόντρα στην Ιταλική Βαρέζε για το FIBA Europe Cup, με τον κο Λίνο Γαβριήλ να κάνει τις δικές του ενέργειες ώστε να διατηρήσει τους παίχτες του φρέσκους για τη συνέχεια. Εξαιρετικός ο Μπόουμαν για τους φιλοξενούμενους, Χάσκισον και Σάμουελς προσπάθησαν να καλύψουν τις απουσίες των Άντερσον και Χοτ για το Παραλίμνι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με τον Θωμά και τον Σάμουελς πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 6-2. Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και με Πέτροβιτς και Μπράουν μπήκαν μπροστά στο σκορ και μέχρι το μέσο του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Ένα σερί 6-0 για την ΑΕΚ από Γκαρσία και Μπόουμαν πήγαν τη διαφορά στο +7 για την ΑΕΚ και ο ΜακΛέιν μείωσε στους 5 στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αστοχούν στις προσπάθειές τους. Το πρώτο καλάθι μπήκε 1,5 λεπτό μετά την έναρξή του με το τρίποντο του ΜακΦάντεν. Πέρασε ακόμα ένα ενάμιση λεπτό για νέα εύστοχη προσπάθεια και αυτή ήρθε ξανά από τον ΜακΦάντεν από τη γραμμή των βολών. Κάπως έτσι η ΑΕΚ έχτισε μια διαφορά 10 πόντων που συντήρισε μέχρι το ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παιχτών του Παραλιμνίου, αλλά και τα λάθη των ΜακΛέιν και Χάσκισον (26-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση ξεκίνησε την ηρωική προσπάθειά της για να επανέλθει στο παιχνίδι. ΜακΛέιν, Χάσκισον και Κουμής μείωσαν στους πέντε πόντους (34-39) 6 και 39 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η Ένωση θα μπορούσε να είχε μειώσει και άλλο αν δεν είχε κάνει το λάθος ο Χάσκισον, ένα λάθος που εκμεταλλεύτηκε ο Μπόουμαν και κάρφωσε στο αντίπαλο καλάθι. Η διαφορά έμενε στους 5 πόντους με τις δύο ομάδες να σκοράρουν πότε η μία και πότε η άλλη. Τελικά η ΑΕΚ με το τρίποντο του Παλάλα, τους 3 συνεχόμενους πόντους του Γκαρσία (μια βολή και ένα λέι-απ) και το τζάμπ σουτ του Μπόουμαν στη λήξη του χρόνου, έφεραν τη διαφορά στο +9 για την ΑΕΚ (43-51).

Η Ένωση προσπάθησε και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου να μείνει στο ματς, όμως λίγο η κούραση, λίγο η έλλειψη επιλογών από τον πάγκο και λίγο η πίεση από την ΑΕΚ, έφεραν τη διαφορά στα επίπεδα που έκλεισε το παιχνίδι. Το 10-0 της ΑΕΚ με Μπόουμαν, Παντελή και ΜακΦάντεν έβαλαν τίτλους τέλους στο παιχνίδι, 5 και 48 πριν το τέλος. Το τελικό 54-76 διατηρεί την ΑΕΚ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και περιμένει το αυριανό παιχνίδι του Κεραυνού με την Ομόνοια. Για την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκε ο Μπρέζετς λόγο ενός μικροτραυματισμού και επιλέχθηκε να προφυλαχθεί για να μην υποτροπιάσει, ενώ και ο Παλάλας αγωνίστηκε λίγο για να είναι έτοιμος για τον επόμενο ευρωπαϊκό αγώνα απέναντι στην Τσμόκι Μινσκ.

MVP: Ο Μπόουμαν με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ παίρνει τον τίτλο του MVP, καθώς πέτυχε κρίσιμους πόντους και δείχνει πως μέρα με τη μέρα γίνεται όλο και καλύτερος, προσθέτωντας ένα πολύτιμο γρανάζι στη μηχανή της ομάδας του κου Λίνου Γαβριήλ.