Πέρασε με νίκη από την Λεμεσό ο Κεραυνός

0

Με νίκη για τον Κεραυνό, τελείωσε το αποψινό παιχνίδι στη Λεμεσό, για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Οι ερυθροκίτρινοι, πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 75-71 και έτσι έφθασαν στις 15 νίκες σε 16 αγώνες, την ίδια στιγμή που για τον Απόλλωνα, ήταν η 7η φετινή του ήττα σε 19 αγώνες.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Krubally (17 πόντοι, 2/4 βολές, 6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

Εναλλασσόμενο ήταν το προβάδισμα στις αρχές του αγώνα, αλλά από το 5` και μετά, οι φιλοξενούμενοι εύρισκαν περισσότερες λύσεις και εκεί που έχαναν με 10-7, με 11-0 σερί, προσπέρασαν με 18-10 στο 7`. Έπειτα, αύξησαν τη διαφορά στους 12 (24-12), για να προηγηθούν στο 10λεπτο με 26-16.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, ο Κεραυνός ανέβασε τη διαφορά στο +13 (33-20) και την κρατούσε περίπου σε αυτά τα επίπεδα, κατά τα χρονικά σημεία που ακολούθησαν. Στο 18` η τιμή της διαφοράς, έφθασε στο +17, πάντα για τον Κεραυνό (46-27 το σκορ), που προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 47-31.

Αν και το παιχνίδι πήγε σε έναν πιο αργό ρυθμό κατά την 3η περίοδο, κάτι που βοηθούσε τους φιλοξενούμενους να συντηρούν το προβάδισμα τους, πάνω από τους 10 πόντους, στα τελικά χρονικά σημεία της περιόδου, ο Απόλλωνας μείωσε σε αισθητό βαθμό. Ενώ στο 27`, έχανε με 55-41, στο 30` μείωσε σε 57-50.

Νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι ύστερα από αυτήν τη διακύμανση, με τη διαφορά να παραμένει σε μονοψήφιο νούμερο, στις αρχές της 4ης περιόδου, με τον Κεραυνό, πάντα να προηγείται, αλλά με τον Απόλλωνα να είναι απειλητικός.

Στο 38` οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους 5 πόντους (73-68), ενώ στο 39`45“ μείωσαν στο τρίποντο (74-71). Τελικά όμως ο Κεραυνός κατάφερε να φθάσει στη νίκη με σκορ 75-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 31-47, 50-57, 71-75.

Απόλλων (Θωμάς Νίκου): Waterman 19 (1), Adway 11 (1), Acquaah 13 (1), Ηλιάδης 19 (4), Παντούρης, Λοϊζίδης 9 (1),

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 11, Μιχαήλ 9 (3), Στυλιανού 13 (3), Thomas 15 (4), Krubally 17 (1), Πασιαλής 5 (1), Μαραγκός, Μάρκου, Τίγκας 5 (1).