Περίπατος του Παναθηναϊκού στη Λάρισα

0

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σοβαρεύτηκε αργά και έφτασε σε μια άνετη νίκη επί της  Λάρισας Bread Factory με 98-89 σε αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League.

Κορυφαίοι των «πράσινων» ήταν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Ντίνος Μήτογλου με 16 πόντους. Οι Γουέμπ και Ρας ξεχώρισαν για τους Θεσσαλούς.

Για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ απουσίασαν οι τραυματίες Παπαγιάννης και Παπαπέτρου.

Η Λάρισα Bread Factory μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 12-9 στο 4′. Στο 6′ η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε στους έξι πόντους (19-13) με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να απαντά και να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 26-25.

Στο 12′ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 33-27 με την Λάρισα Bread Factory να μειώνει σε 35-34 στο 14′. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 41-36 στο επόμενο λεπτό και με 54-42 στο 18′, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 56-49.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-54 στο 22’, αλλά στο 24’ το «τριφύλλι» επέστρεψε στο +9 (58-67), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 74-66. Στο 33’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 83-70 και στο 35’ με 90-75 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με 98-89.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 49-56, 66-74, 89-98

Λάρισα Bread Factory (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 5 (1), Γουέμπ 17 (3), Ρας 23 (5), Κώττας  6, Σμιθ 18 (1), Γκόρντον 10, Καμάράς, Καμπερίδης, Μούρτος 5, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 5 (1).