Περιστέρι – Κλουζ 74-84 – Αποκλεισμός-σοκ από το BCL

0

Το Περιστέρι δεν εκμεταλλεύθηκε την έδρα του στα προκριματικά του Basketball Champions League και γνώρισε ήττα-σοκ από την Κλουζ με 84-74. Συνέχεια στο FIBA Europe Cup για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλο.

ο Περιστέρι ανέλαβε να διοργανώσει την «φούσκα» των προκριματικών του Basketball Champions League για να αποκτήσει επιπλέον πλεονέκτημα για την πρόκριση στους ομίλους.

Ωστόσο, η πραγματικότητα αποδείχθηκε εντελώς διαφορετική, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλο να εμφανίζεται κατώτερη των περιστάσεων και να δέχεται ήττα-σοκ από την Κλουζ με 84-74.

Πλέον, η ευρωπαϊκή συνέχεια του Περιστερίου είναι στο FIBA Europe Cup.

Ο αγώνας

Η Κλουζ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και προηγήθηκε με 3-8. Οι Ρουμάνοι συνέχισαν να βρίσκονται στην κεφαλή του σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (13-20).

Το Περιστέρι ανέβασε ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας αρχικά στην ισοπαλία (27-27) και κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 40-39,

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, με την Κλουζ να ολοκληρώνει προηγούμενη με δύο πόντους (59-61).

Όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο 32΄ με 65-61. Ωστόσο, η Κλουζ δεν τα παράτησε και ανέκτησε τα ηνία με κάρφωμα του Στιούαρντ (73-74).

Ο Αμερικανός χτύπησε ξανά με τρίποντο και ο Ρίτσαρντ έδωσε την χαριστική βολή 53 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (73-80). Τελικά η Κλουζ έφυγε νικήτρια με 74-84 και θα αντιμετωπίσει την Φρίμπουργκ για μια θέση στους ομίλους του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-39, 59-61, 74-84