Phoenix MJ Basket Plus – ΑΕΛ 59-81: Δυο στα δυο για τις γαλαζοκίτριινες!

0

Με νίκη για την ΑΕΛ με σκορ 81-59, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο το παιχνίδι ανάμεσα στη γαλαζοκίτρινη ομάδα και σε αυτήν του Phoenix MJ Basket Plus, που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», με την ΑΕΛ να είναι τυπικά φιλοξενούμενη.

Η ομάδα του Γιώργου Παλάλα, μετά το μεγάλο αριθμό πόντων, που σκόραρε στην πρεμιέρα, απέναντι στην Ανόρθωση… ένα περίπου διέπραξε και στην αναμέτρηση με τη συμπολίτισσα της ομάδα, φθάνοντας ταυτόχρονα στις δυο νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Αν και η νικήτρια είχε υπέρ της το επί μέρους σκορ και των τεσσάρων περιόδων, εν τούτοις αυτό ήταν «βραχείας κεφαλής» στις τρεις πρώτες, αλλά στην 4η και καθοριστική περίοδο, η εμπειρία των νικητριών, τους απέφερε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα, πάνω στο οποίο «υπέγραψαν» το ροζ φύλλο.

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν στο 32-41 για την ΑΕΛ, που είχε για πρώτες σκόρερ τις Ντιν και Παπαδούρη, που σκόραραν από 19 πόντους, ενώ η Παπάλλα, σκόραρε 16.

Από το Phoenix MJ Basket Plus, ξεχώρισε η Εβδοκίμοβα που σημείωσε 23 πόντους!

Σκορ ανά περίοδο: 15-19, 17-22, 19-20, 8-20.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 15-19, 32-41, 51-61, 59-81.

Phoenix MJ Basket Plus (Ν. Μπιέντοφ): Κόνιαλη 3, Αντωνίου 4, Εβδοκιμοβα 23 (3), Σωκράτους 8 (2), Μιχαλάκη, Θεότη, Καπάταη 2, Γιαν, Καραγιάννη 8, Οδυσσέως 5 (1), Χ`Ανδρέου 6 (2), Χριστοφόρου.

ΑΕΛ (Γ. Παλάλας): Παπαδούρη 19 (3), Παπάλλα 16, Όρλοβιτς 6, Κόνιαλη 12, Ντιν 19 (1), Κυριάκου 3, Μαυρουδή, Αντωνίου 2, Στυλιανίδη 4, Κέστα, Μιχαήλ.