Πηγαίνει αγριεμένος στους τελικούς πρωταθλήματος

0

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του όσο τελείωνε ο χρόνος, νίκησε τον ΠΑΟΚ με 75-54 και με 3-0 προκρίθηκε στον τελικό της Basket League.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League αφού νίκησε τον ΠΑΟΚ με 75-54 κι έκλεισε τη σειρά με 3-0. Οι «ερυθρόλευκοι» μπροστά σε περίπου 7.000 οπαδούς τους είχαν καλά διαστήματα μπάσκετ στο παρκέ, πρόσφεραν ωραίο μπάσκετ και έκαναν το χρέος τους αφήνοντας τον Παναθηναϊκό και το Περιστέρι να μάχονται για να τεθούν αντίπαλοί του και να διεκδικήσουν από αυτόν το τρόπαιο του πρωταθλητή.

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν με υψηλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 μόνο που ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις απέναντι στην άμυνα match up ζώνη που επέλεξαν οι Θεσσαλονικείς. Η είσοδος του Σλούκα στο παρκέ έφερε μαζί της δημιουργία και τρίποντο με αποτέλεσμα ο Ελληνας γκαρντ να κάνει το 18-8 (6’). Η άμυνα των γηπεδούχων έκανε τη ζωή των Φράνκε και Ράιλι δύσκολη περιορίζοντας αυτομάτως τις λύσεις για τον ΠΑΟΚ και έτσι η διαφορά παγιώθηκε σε επίπεδο διψήφιας διαφοράς πόντων (24-12, 10’).

Μπαρτζώκας και Τακιανός έφεραν λύσεις από τον πάγκο κάτι που σε αρχική ανάγνωση ήταν λογικό να ωφελήσει τους «ερυθρόλευκους», όμως το παρκέ αποφάσισε διαφορετικά και με τον Σάιμπερτ πρωταγωνιστή ΠΑΟΚ μείωσε σε 32-24 (15’). Το επόμενο δίλεπτο ο κόσμος έβλεπε μόνο λάθη από τους παίκτες και των δύο ομάδων, 4 από τον Ολυμπιακό και 3 από τον ΠΑΟΚ μέχρι που ο Φράνκε έκανε το 37-32 (17’), διαφορά η οποία διατηρήθηκε όταν οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (39-34).

Ο Ολυμπιακός βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με σαφέστατα πιο επιθετική διάθεση στην αμυντική του λειτουργία κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να βρουν τον πρώτο τους πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο μετά από 5 λεπτά. Μέχρι τότε οι διαδοχικοί αιφνιδιασμοί με τον Βεζένκοφ βασικό εκφραστή είχαν μετατρέψει το σκορ σε 48-34 (25’). Και πάλι όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να επιστρέψει χάρη στα μακρινά του σουτ (50-45, 28’). Στο διάστημα που απέμενε Σλούκας, Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ βοήθησαν για ένα σερί 11-0 ξεφεύγοντας με 61-45.

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να βγάλει μία τελευταία αντίδραση, να φανεί ανταγωνιστικός για λίγα περισσότερα λεπτά, όμως ο Ολυμπιακός δεν του το επέτρεψε. Η άμυνα ήταν αυτή που έπρεπε, η συγκέντρωση επίσης και τα υπόλοιπα έγιναν πιο εύκολα. Η διαφορά στο 35’ έπιασε το όριο των 20 πόντων και μέχρι την κόρνα της λήξης οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήθελαν να προσφέρουν θεαματικό μπάσκετ στους οπαδούς τους. Η κόρνας της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 75-54 και τον κόσμο να ζητά «πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 3-0

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-65
ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 77-97
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 75-54