Πήρε… ανάσα στην Πυλαία ο Παναθηναϊκός

0

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΠΑΟΚ Mateco (81-64) και έδειξε να συνέρχεται μετά τη συντριβή στο Βελιγράδι. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Παπαγιάννης με 16 πόντους, έλαμψε ο Ντιλέο από τον ΠΑΟΚ Mateco που είχε 17 πόντους με 5 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τους ασπρόμαυρους να αντιδρούν μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο όταν και πλησίασαν στους έξι πόντους. Από εκεί και πέρα όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε στροφές και έφτασε άνετα στη νίκη.

Η διακύμανση

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε με ένα  επιμέρους 10-2 για το 12-2 του 5ου λεπτού. Στο 8’ η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (8-19), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-11. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου με αποτέλεσμα στο 13’ να ξεφύγουν με 20 πόντους διαφορά (11-31). Ο ΠΑΟΚ Mateco αντέδρασε και στο 18’ μείωσε σε 39-28, πριν το τέλος του ημιχρόνου με 42-28.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 44-36 στο 22’, ενώ στο 24’ πλησίασαν σε 50-44. Το «τριφύλλι» είχε απάντηση και σε αυτό και με σερί 10-0 πήρε εκ νέου αέρα 16 πόντων (44-60) στο 28’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 66-50 και στο 33’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με διαφορά 20 πόντων (54-74). Τελικά, οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με 81-64.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81

ΠΑΟΚ Mateco (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 1, Γκριφιν 10, Ντιλέο 17 (5), Τζόουνς 15 (3), Γιάνκοβιτς 2, Λοβ 4, Καμπερίδης, Καμαριανός 4, Ρούμογλου, Καμπερίδης 5 (1), Κάρτερ 4 (1), Τολιόπουλος 2.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 14 (1), Παπαγιάννης 16, Μποχωρίδης 5, Παπαπέτρου 6, Καββαδάς, Κασελάκης 11 (1), Έβανς 2, Αβδάλας, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 13 13, Γουάιτ 8 (2).