Πήρε τη νίκη η Think Colour κόντρα στους Bucks 1931

0

Αν και δυσκολεύτηκε κάπως να κάμψει την αντίσταση των σκληροτράχηλων Bucks, εντούτοις στο τέλος τα κατάφερε η Dedalos Think Colour επικρατώντας με 40-51 και παίρνοντας το 7ο της ροζ φύλλο αγώνος σε 9 αναμετρήσεις, ανεβαίνοντας προσωρινά και στην 3η θέση της Βαθμολογίας. Για τους τυπικά γηπεδούχους χθες Bucks, αυτή ήταν η 7η ήττα σε 10 αγώνες που έδωσε μέχρι τώρα και ουσιαστικά παρέμεινε στη 10 θέση της Βαθμολογίας μαζί με άλλες 3 ομάδες, όπως ήταν και προηγουμένως.

Τα διαστήματα κατά τα οποία η ομάδα του Αντρέα Πηλαβά υπερείχε και στο τέλος έκριναν και τον νικητή ήταν το πρώτο και το τελευταίο δεκάλεπτο, εν αντιθέσει με τα το 2ο και το 3ο, όπου το παιγνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα, μπήκαν πιο αποφασιστικά και πήραν προβάδισμα με 8 πόντους (5-13) με τη λήξη της 1ης περιόδου. Στη 2η περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει τις 2 ομάδες στο 19-25.

Στην επανάληψη, ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με αποτέλεσμα oι Bucks να ρίξουν τη διαφορά ακόμα και στον πόντο (33-34 στο 27′) και ξαφνικά το παιγνίδι να αποκτά άλλο ενδιαφέρον. Η 3η περίοδος έληξε τελικά με ελαφρύ προβάδισμα της Think Colour (33-38) και όλα προμήνυαν συναρπαστικό φινάλε. Η 4η και καθοριστική περίοδος όμως ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προ του φάσματος μίας οδυνηρής ήττας αφυπνίστηκαν, πάτησαν γκάζι και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (άγγιξε και το +16 σε κάποια στιγμή).

Το σκορ έκλεισε τελικά στο 40-51, δίνοντας τη δυνατότητα στην ομάδα της Think Colour να πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στα επόμενα 2 ντέρμπι που ακολουθούν. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Gavril Nenkov, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Χαραλάμπους, Αντωνίου και Νικολαΐδης. Από τους Bucks ξεχώρισε ο Γιώργος Πελαγίας, ο οποίος πέτυχε double-double (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ), όπως επίσης και οι Φωτίου, Σφηκουρής και Τσιριπιλλής, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι είχαν και ορισμένες σημαντικές απουσίες όπως των Κρεμμού, Τιμοθέου, Κουνναμά και Ιωάννου.