Πήρε τη νίκη ο Αχιλλέας και άφησε πίσω τον ΑΠΟΠ

0

Στην 3η του φετινή νίκη έφθασε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, ο οποίος στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον ΑΠΟΠ, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ της Basket League, κέρδισε την ομάδα της Πάφου με 69-49.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Glasper που σημείωσε 25 πόντους (4/4 βολές, 6/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

Για την ομάδα του ΑΠΟΠ, αυτή ήταν η έκτη φετινή της ήττα, σε οκτώ αγώνες.

Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα για τον ΑΠΟΠ (4-2), ήταν ο Αχιλλέας που παρουσιάστηκε πιο εύστοχος στην επίθεση και έτσι, με ένα σερί 6-0, πέρασε μπροστά με 10-4 και ως την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, κρατούσε σταθερά το προβάδισμα, του οποίου η τιμή, ξεπέρασε τους 10 πόντους, στο 10λεπτο, σημείο στο οποίο ο Αχιλλέας προηγήθηκε με 24-13.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα και στην αρχή της 2ης περιόδου, με την τιμή της διαφοράς να κυμαίνεται γύρω από το +10 και παρά τις προσπάθειες που έκανε η ομάδα του ΑΠΟΠ, για να μειώσει αισθητά. Στο 15`, ο Αχιλλέας ήταν μπροστά με 32-20 και χάριν κυρίως στη δυνατή του άμυνα, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-25.

O Αχιλλέας συνέχισε να συντηρεί σταθερά ένα προβάδισμα πάνω από το +10, με τον ΑΠΟΠ να εξακολουθεί να προσπαθεί να μειώσει. Όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 24`, να αποκτήσουν προβάδισμα 17 πόντων, όταν προηγήθηκαν με 42-25. Οι κυανόλευκοι του Καϊμακλίου, προηγήθηκαν με το τέλος της 3ης περιόδου με 46-34.

Η ομάδα του Αχιλλέα, κρατούσε το προβάδισμα σε επίπεδα σχετικής ασφαλείας και έτσι, όσο περνούσε ο χρόνος, γινόταν και σύμμαχος του, μιας και το παιχνίδι βρισκόταν στην 4η περίοδο. Στα μισά της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγούντο με 53-38 και πλέον, πολύ δύσκολα θα μπορούσε να άλλαζε κάτι. Μάλιστα προς το τέλος, η διαφορά μεγάλωσε, ξεπερνώντας και τους 20 πόντους. Τελικά ο Αχιλλέας πήρε τη νίκη με σκορ 69-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 36-25, 46-34, 69-49.

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλής): Henry 14 (2), Χριστούδιας 7 (1), Glasper 25 (3), Τρετιάκοβ 18 (2), Ανθυμιάδης, Χειμώνας 5 (1), Σαχπαζίδης, Τσοχαταρίδης.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualin 8, Σταύρου 7, Seegars 14 (4), Δημητρίου 2, Laughlin 8, Coleman 7, Πορφυρίδης 3 (1), Αντωνιάδης.