Πήρε τη νίκη ο Δήμος Έγκωμης απέναντι στη First Shoot

0

Την νίκη απέναντι στην (μέχρι χθες) αήττητη First Shoot Basket πήρε χθες βράδυ η ομάδα του Δήμου Έγκωμης με 45-57 και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας, μετρώντας πλέον 2 νίκες σε ισάριθμα παιγνίδια (την 1η αγωνιστική είχε ρεπό). Η νίκη της ομάδας του Πάρη Ανδρονίκου ήταν δίκαιη και αναμένεται να την βοηθήσει στη συνέχεια του φετινού μαραθωνίου.

Οι 2 ομάδες είχαν χθες βράδυ ουσιαστικά από ένα ημίχρονο. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο 1ο, σαφώς καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη. Η ομάδα του Αντώνη Ρουσάκη μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα και με κύριο όπλο της τον Γιώργο Γεωργίου κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 11-9 και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με +6 (23-17), δείχνοντας ότι είχε όλα τα φόντα να πάρει στο τέλος τη νίκη.

Την ίδια γνώμη όμως δεν φάνηκε να έχουν οι παίκτες της Έγκωμης, οι οποίοι στην 3η περίοδο κυριολεκτικά ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έσφιξαν πολύ την άμυνά τους, περιόρισαν τα λάθη και με τον Χάρη Σπύρου στην εμπροσθοφυλακή όχι απλά ισοφάρισαν αλλά πέρασαν με φόρα μπροστά, φέρνοντας το σκορ στο 30-39 με τη λήξη της.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της First Shoot προσπάθησε να επανέλθει στη διεκδίκηση της νίκης, παρόλ’ αυτά η ζημιά είχε ήδη γίνει. Οι “Μακεδόνες” ήξεραν πώς να συντηρήσουν την υπέρ τους διαφορά και ουσιαστικά το τελικό 45-57 απλά επισφράγισε την ανωτερότητά τους στο β’ ημίχρονο. Για την First Shoot αυτή ήταν η 1η ήττα στο πρωτάθλημα, η οποία όμως έχει το ελαφρυντικό ότι ήρθε απέναντι σε έναν δυνατό και ανταγωνιστικό αντίπαλο.