Πήρε το γαλλικό «εμφύλιο» η Βιλερμπάν με μυθικό buzzer-beater του Χάουαρντ

0

Το ματς της χρονιάς ως τώρα! Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ ο Ουίλιαμ Χάουαρντ με buzzer beater από το κέντρο έδωσε τη νίκη στη Βιλερμπάν με 85-84 κόντρα στη Μονακό στο γαλλικό «εμφύλιο» της 12ης αγωνιστικής της Euroleague!
Η Βιλερμπάν μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 0-5 στο 2′, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν στο 4′ το 4-13, με τον Κρίς Τζόουνς να έχει πάρει την «μπαγκέτα» στην επίθεση της ομάδας του Πάρκερ. Η Μονακό απάντησε άμεσα ωστόσο και με πρωταγωνιστή τον Ντιαλό, που είχε 6 πόντους στο δεκάλεπτο, κατάφερε να «τρέξει» σερί 11-2 και να ισοφαρίσει σε 15-15 στο 6′, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τη Βιλερμπάν να έχει προβάδισμα μόλις ενός πόντου (21-22).

Στην εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι-χέρι, αλλά τα τελευταία 5 λεπτά να ανήκουν στη Βιλερμπάν. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Χάουαρντ (11 π.) και Οκόμπο (9 π.) κατάφεραν να πάρουν στο 18 προβάδισμα με 37-42, για να φτάσουν στο +8 (40-48) στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Αντετοκούνμπο να έχει 7 πόντους, χωρίς να χάσει σουτ, με 3/3 δίποντα και 1/1 βολή. Από την πλευρά της Μονακό ξεχώρισαν οι Λι και Χολ, που είχαν από 8 πόντους ο καθένας.

H τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο για τη Μονακό, με τον Τζέιμς να παίρνει… φωτιά και να κουβαλάει στις πλάτες του την ομάδα του που είχε επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο 22-14. Η Βιλερμπάν έφτασε στο 23′ στο +9 (46-55), όμως έκτοτε ξεκίνησε η αντεπίθεση των Μονεγάσκων. Οι παίκτες του «έτρεξαν» σερί 13-4 και έφεραν στο 28′ και πάλι το ματς στα ίσια (59-59), για να λήξει τη περίοδος με το σκορ στο 62-62.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Βιλερμπάν ξέφυγε στο σκορ με 66-71 στο 33′, με τη Μονακό να αποδεικνύεται… κολλιτσίδα και να φέρνει και πάλι το ματς στον πόντο (64-65) στο 36′ και να παίρνει μάλιστα και κεφάλι στο σκορ με 75-73 στο 37′, με την Βιλερμπάν να απαντάει με τρίποντο και να διαμορφώνει το 75-76 στο 38′. O Τζέιμς με 1:28 για τη λήξη με ένα από τα γνωστά… ζογκλερικά έκανε το 81-78, με του Καουντί και Τζόουνς στη συνέχεια να διαμορφώνουν το 81-82 στα 56″ πριν την εκπνοή. Ο Τζέιμς στα 39″ αστόχησε σε δίποντο, με τον Τζόουνς όμως στα 22″ να υποπίπτει σε λάθος και δίνει την ευκαιρία στη Μονακό να πάρει το ματς. Ο Τζέιμς πήρε και πάλι την επίθεση, αστόχησε, όμως ο από μηχανής Θεός, Τόμας, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 83-82 στα 9″. O Τζόουνς έκανε και πάλι λάθος και ο Λι με μία βολή έκανε το 84-82 στα 2″, όμως η Βιλερμπάν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Χάουαρντ να ευστοχεί σε τρελό σουτ πίσω από το κέντρο στην εκπνοή και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 84-85!

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-48, 62-62, 84-85