Πήρε τον… μαραθώνιο η Μπάμπεργκ!

0

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Μπάμπεργκ στη παράταση κόντρα στην Αρμάνι με 106-102, σε ένα παιχνίδι “διαφήμιση” για το άθλημα, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Euroleague!

Oι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν γρήγορα τα ηνία, φτάνοντας ακόμα στο +17 (29-46) λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο τελικά ολοκληρώθηκε με 38-46 υπέρ των φιλοξενούμενων, χάρη σε τρίποντες “βόμβες” από Μίλλερ και Μέλλι.

Στην επανάληψη, ήρθαν τα πάνω… κάτω με τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μια την άλλη στο προβάδισμα και τελικά να χρειάζεται ένα έξτρα πεντάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και με την ψυχραιμία του Ζήση στις βολές “κλείδωσαν” μια σπουδαία επικράτηση.

Τα Δεκάλεπτα: 18-21, 38-46, 61-64, 91-91, 106-102

MVP: Ο Μίλλερ ακόμα… βάζει, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όντας ο κορυφαίος σε απόδοση παίκτης για τους νικητές, σε περίπου 35′ συμμετοχής. Εξαιρετικός ήταν και ο Νίκος Ζήσης με 13 πόντους (9/9 βολές) και 3 ασίστ.

KEY-FACTOR: Η Αρμάνι βρέθηκε μπροστά με 29-46 στο 18′ ωστόσο δέχθηκε ένα καταιγισμό 9-0 μέσα σε περίπου 2 λεπτά, το οποίο έδωσε ψυχολογία και μομέντουμ στη Μπάμπεργκ για την ανατροπή στην επανάληψη.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Σίμον έμεινε με 6 πόντους (2/7) σουτ σε περίπου 30′ συμμετοχής, χωρίς να μπορέσει να κάνει αισθητή την παρουσία του στον αγώνα.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Ο Σάντερς ήταν μια ομάδα… μόνους του με 25 πόντους στα περίπου 30′ που πάτησε παρκέ, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα.

Μπάμπεργκ (Αντρεά Τρινκέρι): Κοζέρ 9 Μέλι 15, Ζήσης 13, Στάιγκερ, Τάις 7, Λο, Στρέλνιεκς 10 Χάρις 5 , Μίλερ 27,  Κράτζερ, Χέκμαν 3, Ραντόσεβιτς 14

Αρμάνι Μιλάνο (Γιάσμιν Ρέπεσα): ΜαΚλίν 17, Τζεντίλε 18, Χίκμαν 15, Καλνίετις 4, Ραντούλιτσα 5, Ντράγκιτς 8, Πάσκολο 4, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 25, Αμπάς, Τσερέλα, Σίμον 8