Πράσινο προβάδισμα, κιτρινόμαυρες εντυπώσεις

0

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στον πρώτο ημιτελικό αλλά κατάφερε να πάρει με τα… χίλια ζόρια τη νίκη κόντρα στην εξαιρετική ΑΕΚ με 78-72 και να «ανοίξει» το σκορ στη σειρά. Κακό παιχνίδι από πλευράς θεάματος, δεύτερο ματς την Παρασκευή (21/5).

Με την πίεση να «βαραίνει» και το άγχος να «λυγίζει» το φαβορί, δεν… ήθελε και πολύ να γίνει η έκπληξη στην πρώτη αναμέτρηση των ημιτελικών της Basket League.

Γιατί… περί εκπλήξεως θα ήταν βάσει της ποιότητας των δύο ρόστερ. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ όχι μόνο παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, αλλά κοίταξε τον Παναθηναϊκό «κατάματα» και μάλιστα τον απείλησε με το «break» στον πρώτο ημιτελικό. Όμως, οι λεπτομέρειες στο τέλος ήταν εκείνες που έκαναν την διαφορά. Με το σκορ στο 76-72 στα 56” ο Ματσιούλις έκανε airball σε τρίποντο, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Παναθηναϊκός «έβγαλε» εξαιρετική συνεργασία για το 78-72 το οποίο και κλείδωσε το ματς.

Ουσιαστικά η ΑΕΚ δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει περισσότερο από 10 πόντους σε κανένα σημείο το αγώνα. Αντίθετα του… είχε γίνει στενός κορσές χάρη στην άμυνά της και δεν τον άφησε να «ανοίξει» την ψαλίδα της διαφοράς. Ο Σαντ-Ρος με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ έκανε ένα «γεμάτο» ματς, ενώ τον ακολούθησαν οι Παπαπέτρου και Χεζόνια οι οποίοι πρόσθεσαν από 16 και 14 πόνους αντίστοιχα.

Το ματς

Άκρως νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δύο ομάδες. Τα δύο καλάθια έμοιαζαν περισσότερο με… τρύπα βελόνας, με τους δύο παίκτες να αναλώνονται σε άστοχα σουτ, χωρίς να μπορούν να βρουν ρυθμό. Σε αυτό έπαιξαν ρόλο οι δυνατές άμυνες, ειδικά από πλευράς της ΑΕΚ που είχε καταφέρει να «χαλάσει» ολοσχαιρώς το επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού.Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το ματς με 4/13 σουτ ενώ 4/14 είχαν οι (τυπικά) φιλοξενούμενοι.

Το σκορ του α’ δεκαλέπτου (15-14) αποτυπώνει στο έπακρο το άθλιο θέαμα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους Παπαπέτρου (9π.) και Χεζόνια (3π.) να είχαν σημειώσει τους 12 από τους 15 πόντους της ομάδας τους σ’ εκείνο το διάστημα. Αντίστοιχα ο Κατσίβελης(2/2τρ.) ήταν ο «άσος» στο μανίκι του Αγγέλου και βοήθησε την ΑΕΚ να παρουσιαστεί ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Και να ‘ταν μόνο αυτό;

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚπροηγήθηκε και με 17-22 αλλά ένα γρήγορο 9-0 του Παναθηναϊκού έφερε και πάλι το «τριφύλλι» σε θέση ισχύος (26-22 στο 14′) πριν «απαντήσει» η ΑΕΚμε δικό της 9-2 για το 28-31 του 17′. Το σκηνικό είχε μεταφερθεί περισσότερο στη γραμμή των 4,5 μέτρων με τον μεν Παναθηναϊκό να έχει στο ημίχρονο 18/22 βολές και τη δε ΑΕΚ 10/11. Ο Μποχωρίδης ήταν ο παίκτης-κλειδί στο κλείσιμο του ημιχρόνου αφού με οκτώ πόντους (1/2δίπ., 2/2τρ.) βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί και με 10 πόντους διαφορά (45-35) πριν από το τέλος του α’ μέρους (45-38).

Ο δεικτης του σκορ παρέμεινε στο +10 μέχρι το 22′ (50-40) αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων η ΑΕΚ όχι μόνο δεν παράτησε το ματς, αλλα παρέμεινε το ίδιο ανταγωνιστική κάνοντας την δική της προσπάθεια για την επιστροφή. Ο Μορέιρα είχε ανεβάσει την απόδοσή του και τη βοήθησε να πλησιάσει στο τρίποντο (50-47 στο 24′) και διατηρηθεί στην ίδια απόσταση (55-52 στο 27′). Και πάλι. Οι γηπεδούχοι πήγαν και πάλι στο +10 (62-52 στο 28′) με 7-0 σερί αλλά το «refuse to lose» που είχε η ΑΕΚ είχαν μετατρέψει τον πρώτο ημιτελικό σε πραγματικό ντέρμπι!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά δεν ξεπέρασε ποτέ τους 10 πόντους, με την Ένωση να κάνει την τελική αντεπίθεση προκειμένου να γυρίσει ολοκληρωτικά το ματς. Μέσα από την άμυνά προσπάθησε να περιορίσει τους «πράσινους» και μάλιστα το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Μάλιστα έφερε το παιχνίδι στους τέσσερις πόντους (65-61) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, μείωσε στους τρεις (73-70) στο 2:36 πριν από το τέλος, αλλά στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα με το καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να φτάσει στην τελική επικράτηση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός δεν «ήπιε» θάλασσα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και την ώρα που προσπαθούσε η ΑΕΚ να κάνει ανατροπή. Αναλογικά των βολών οι «πράσινοι» είχαν καλό ποσοστά από τα 4,5 μέτρα (29/37) και ουσιαστικά ήταν και το στατιστικό που ξεχώρισε στο ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σαντ-Ρος είχε «γεμάτο» ματς με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ενώ «κράτησε» τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ ο Χεζόνια (14π.) στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Παπαπέτρου είχε 11 πόντους (από τους 16 που τελείωσε το ματς) στο α’ ημίχρονο ενώ ο Μποχωρίδης είχε βοηθήσει τους «πράσινους» να προηγηθούν με 10 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δεν βοήθησε καθόλου ο Λοτζέσκι την ΑΕΚ σε αυτό το παιχνίδι.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το άστοχο τρίποντο του Ματσιούλις στα 56” με το σκορ στο 76-72 και στη συνέχεια το κάρφωμα του Ουάιτ (78-72) με το οποίο «κλείδωσε» την «πράσινη» νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ύστερα από άστοχο τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τις μόλις 10 ασίστ (!) και το 21% στα τρίποντα, ενώ η ΑΕΚ τα 17 λάθη της αντίστοιχα το 29% στα δικά της τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 45-38, 62-57, 78-72