Πρόκριση για Μπαρτσελόνα/Αποβλήθηκε ο Φώτης Κατσικάρης.

0

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο -20 στο 8′ του προημιτελικού με την Ουνικάχα Μάλαγα, κατάφερε όμως να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση κι εκεί να πάρει τη νίκη πρόκριση (103-93) στους “4” του Copa del Rey.

Αποβλήθηκε ο Φώτης Κατσικάρης.

Οι πράσινοι ολοκλήρωσαν μάλιστα τον αγώνα δίχως τον Φώτη Κατσικάρη στον πάγκο, αφού ο έμπειρος τεχνικός αποβλήθηκε με 31.2” για το τέλος της παράτασης (δέχτηκε δύο διαδοχικές τεχνικές ποινές), μετά από έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές με αφορμή το επιθετικό φάουλ που έδωσαν σε βάρος του Ντάριο Μπριθουέλα.

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε πίσω στο σκορ, με αντίπαλο τη Μάλαγα με 26-8!

Η τρίτη περίοδος ήταν υπόθεση… Νικ Καλάθη, με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει 11 πόντους στο δεκάλεπτο και να κρατάει την Μπαρτσελόνα σε απόσταση «βολής» από την Ουνικάχα (60-65).

Μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν συγκεντρωμένοι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι και στο +9 στα μέσα της περιόδου (79-70). Παρ’ όλα αυτά, οι Ανδαλουσιανοί έδειξαν χαρακτήρα και αφού αρχικά έτρεξαν ένα σερί 10-0 για το 79-80 (38′), κατάφεραν και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, χάρη στο δύσκολο λέι απ του Αμπρομάιτις στο τελευταίο δευτερόλεπτο (88-88).

Στην παράταση, η Μπαρτσελόνα είχε περισσότερο «καθαρό» μυαλό και με την εξαιρετική επίθεσή της κατάφερε και πήρε το ντέρμπι με 103-93 κόντρα στην Ουνικάχα, η οποία είδε τον Φώτη Κατσικάρη να αποβάλλεται στα τελευταία λεπτά για διαμαρτυρία.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 39-44, 60-65, 88-88κ.α., 103-93.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (3 ασίστ), Βέστερμαν 5 (1), Χάνγκα 6, Χίγκινς 22 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Καλάθης 17 (7/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σμιτς 4, Πούστοβι, Οριόλα 5, Αμπρίνες 11 (3/3 τρίποντα), Κούριτς 7 (1), Μίροτιτς 16 (2).

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κατσικάρης): Τόμπσον 3 (0/4 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 7, Αλόνσο, Αμπρομάιτις 6, Μπουτέιγ, Μπριθουέλα 33 (7/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 λάθη), Ντίαθ 8 (3), Βαζίνσκι 10 (2), Γκερέρο 10, Νόζα 4, Σουάρεθ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).