Προμηθέας-ΑΕΚ 98-88: Στον τελικό οι Πατρινοί δια χειρός Λούντζη

0
SUPER CUP 2020 / ÇÌÉÔÅËÉÊÏÓ / ÁÅÊ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ ÐÁÔÑÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Μία θέση στον τελικό του Super Cup έκλεισε ο Προμηθέας. Οι Πατρινοί, με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Λούντζη, που σταμάτησε στους 21 πόντους και τα επτά ριμπάουντ και με τον πρώην «κιτρινόμαυρο» Χάρη Γιαννόπουλο, να πετυχαίνει οκτώ σερί πόντους στα τελευταία λεπτά, επιβλήθηκαν της ΑΕΚ με  98-88 και στον τελικό της Πέμπτης, θα διεκδικήσουν το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.

Με όπλο την ευστοχία από την περιφέρεια (3/4) και τα ριμπάουντ (9-5), η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε μπροστά με 25-23, μετά από buzzer beater τρίποντο του Ράις. Η Ένωση μπήκε με φόρα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 για το 33-23, με το συνολικό σερί των «κιτρινόμαυρων» να φτάνει στο 16-0, από το 23-17 του Προμηθέα. Οι Πατρινοί, όμως, δεν άφησαν την αντίπαλο τους να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας και με πρωταγωνιστή τον Λούντζη, κατάφεραν να φτάσουν σε απόσταση ενός σουτ, όπως δείχνει το  43-46 του ημιχρόνου.

Μάλιστα, ο νεαρός άσος του Προμηθέα ήταν αυτός που με τρίποντο, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφερε το ματς στα ίσα (46-46), με τον Αγραβάνη με δύο βολές, να φέρνει μετά από αρκετή ώρα και πάλι του Πατρινούς μπροστά, με 48-46. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, με την ΑΕΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (62-66 στο 28’) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ ισόπαλο στους 67 πόντους.

Ένα 10-0 του Προμηθέα, που μετέτρεψε το 73-77 σε 83-77, έφερε τους Πατρινούς στην θέση του οδηγού, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Αγραβάνη στο 36’, εκτόξευσε την διαφορά στα όρια των 10 πόντων (86-77), με το Πατρινό σερί να ανεβαίνει στο 13-0! Ο Ματσιούλις απάντησε με τον ίδιο τρόπο για την ΑΕΚ, για το 86-80, όμως οκτώ  συνεχόμενοι πόντοι του πρώην Ενωσίτη Γιαννόπουλου για το 94-80 στο 38’, ουσιαστικά έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά του Προμηθέα,  με τους Πατρινούς να διατηρούν το υπέρ τους σκορ και με το τελικό 98-88 να παίρνουν το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup.

Απίστευτη εμφάνιση από τον Λούντζη, που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και επτά ριμπάουντ. 24 πόντους πέτυχε ο Μίλερ, με τον Γιαννόπουλο να σημειώνει 19, τους οκτώ σερί στα τελευταία λεπτά, μετατρέποντας το 86-80 σε 94-80 και τους Πατρινούς να τελειώνουν το παιχνίδι με 16/25 τρίποντα.

Για την ΑΕΚ,  20 πόντους είχε ο Ματσιούλις, 19 πόντους και οκτώ ριμπάουντ ο Μορέιρα και 18 πόντους ο Ράις.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 43-46, 67-67, 98-88