Πρωταθλητής με σκούπα ο ΟΣΦΠ και κυρίαρχος μέχρι τέλους

0

Ο Ολυμπιακός από την αρχή της σεζόν κυριάρχησε του Παναθηναϊκού και η εικόνα αυτή πήγε μέχρι το τέλος της σεζόν αφού με 93-74, έκανε το 3-0 και κατέκτησε με επιβλητικό τρόπο το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε ένα από τα πιο εύκολα πρωταθλήματα των τελευταίων ετών αφού επικράτησε του Παναθηναϊκού με
9374. Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την έβδομη διαδοχική τους νίκη επί των «πράσινων» και μάλιστα με χαρακτηριστική ευκολία.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ μετά το πρώτο δεκάλεπτο σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι περίμεναν τα πάντα από τον Νεμάνια Νέντοβιτς. Όταν κουράστηκε ο Σέρβος οι λύσεις ελαχιστοποιήθηκαν ενώ στην άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός ανέβαζε συνεχώς την ένταση και την ενέργεια στο παρκέ με αποτέλεσμα η κόρνα της λήξης να βρει 12.000 οπαδούς να αποθεώνουν τους Πειραιώτες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έναν εξωφρενικά γρήγορο ρυθμό. Ο Νέντοβιτς έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των «ερυθρόλευκων» και από πολύ νωρίς συνδέθηκε με το καλάθι σκοράροντας κατά ριπάς. Ωστόσο η επιλογή μίας match up άμυνας ζώνης από τον Βόβορα δεν λειτουργούσε καθόλου με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να την «πληγώνει» συνέχεια είτε με τρίποντα (Γουόκαπ, Παπανικολάου) είτε από την… καρδιά της (Βεζένκοβ, Ντόρσεϊ) και έτσι το σκορ ήταν 2318 (7’).Οι φιλοξενούμενοι δεν πανικοβλήθηκαν και ακουμπώντας την μπάλα στον Παπαγιάννη μείωσαν σε 28-26.

Ο Σέρβος γκαρντ του Παναθηναϊκού ήταν ασταμάτητος και έβαλε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού (29-32, 12’). Ο Ολυμπιακός συνήλθε γρήγορα χάρη στον αντίπαλο του αφού το λάθος του Νέντοβιτς μετατράπηκε σε αιφνιδιασμό του ΜακΚίσικ και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ σε καλάθι του Βεζένκοβ (36-35, 14’). Σε εκείνο το σημείο η αλλαγή του Νέντοβιτς για να ξεκουραστεί περιόρισε τις λύσεις των φιλοξενούμενων ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν πέντε διαδοχικούς πόντους από τον Λαρεντζάκη (43-35, 17’). Το τρίλεπτο μέχρι την ανάπαυλα εξελίχτηκε σε εφιάλτη για τον Βόβορα και τους παίκτες του. Ο Σλούκας με 2/2 τρίποντα και με τον έναν αιφνιδιασμό να διαδέχεται τον άλλον «έτρεξαν» σερί 12-0 (ή επιμέρους σκορ 23-3) και εξαφανίστηκαν με 55-38 (19’).

Η διάθεση του Παναθηναϊκού να βγάλει αντίδραση κόπηκε νωρίς από τα συνεχόμενα τρίποντα του Βεζένκοβ ο οποίος έκανε τη ζωή του Γουάιτ δύσκολη (63-44, 25’). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν ορισμένες κακές επιλογές των «ερυθρόλευκων» και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 63-53 με βολές του Μποχωρίδη.

Ο Σλούκας με 2/2 τρίποντα και ο ΜακΚίσικ με κλέψιμο και κάρφωμα «έκοψε» τα πόδια των φιλοξενούμενων οι οποίοι αντί να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο την είδαν να πηγαίνει στο +15 (71-56, 32’). Η κλεψύδρα έφτανε στο τέλος της, ο Παναθηναϊκό ξέμενε από κουράγιο ενώ ο Ολυμπιακός με την γραμμή του τερματισμού να πλησιάζει και με το ΣΕΦ να… κοχλάζει έβρισκε εύκολους πόντους όπως ο αιφνιδιασμός του Βεζένκοβ για το 79-52 (35’). Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, οι φιλοξενούμενοι εγκατέλειψαν κάθε προσπάθεια κι ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 87-64 (38’) δίνοντας επίσημη μορφή στο πάρτι τίτλου.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Όταν στο 15΄ ο Νέντοβιτς κάθισε στον πάγκο για να ξεκουραστεί, ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 23-3 των «ερυθρόλευκων» οι οποίοι εξαφανίστηκαν και ξέφυγαν με 17 πόντους διαφορά (55-38). Ο αγώνας δεν είχε γυρισμό.

MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν μυθικός με 25 πόντους (5/8διπ., 4/5τριπ., 3/4β.), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Τρομερός και ο Κώστας Σλούκας με 14 πόντους και 5 ασίστ,

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λαρεντζάκης μπήκε μέσα στο δεύτερο δεκάλεπτο και άλλαξε όλο το παιχνίδι. Ολοκλήρωσε με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Σε πολύ κακό βράδυ οι Παπαπέτρου (2/11 σουτ) και Γουάιτ (0/6 σουτ).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η αποθέωση στον Γιώργο και όλη η συγκινησιακή φόρτιση την οποία έμνιωθε στο τέλος του αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός τελείωσε με 50% στα τρίποντα και μόλις 7 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός όπως σε όλα τα φετινά παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό είχε ένα καταπληκτικό δεκάλεπτο το οποίο ήταν υπεραρκετό. Αναφερόμαστε στην δεύτερη περίοδο και ειδικά στο δεύτερο μισό της.

Καθολικά ανώτερος ο Ολυμπιακός δεν βρήκε αντίσταση στους τελικούς και κατέκτησε το πρωτάθλημα με 3-0.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74