Πρωταθλητής Παίδων ο Όλυμπος Αγλαντζιάς

0

Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 πανηγυρίζει ο Όλυμπος Αγλαντζιάς, μετά την δεύτερη του νίκη επί του ΑΠΟΠ στην σειρά των τελικών, με 55-45, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην Πάφο.

Η ομάδα της Αγλαντζιάς ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-5 με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, ενώ μέχρι το ημίχρονο ο ΑΠΟΠ μείωσε κατά δύο πόντους την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες (28-20).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσαν 15 πόντους ενώ δέχθηκαν 10, με το σκορ να πηγαίνει στο 38-35. Ο Όλυμπος παρουσιάστηκε βελτιωμένος στην τέταρτη περίοδο, μεγαλώνοντας ξανά την διαφορά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν στο τέλος του αγώνα με την νίκη με τελικό σκορ 55-45.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αινέας Γιουγκ ο οποίος σημείωσε 35 πόντους (2 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 5-15, 20-28, 35-38, 45-55

ΑΠΟΠ Πάφου (Γιάννης Λίβανος): Εθελοντής, Σοφοκλέους, Α. Νικολαΐδης, Θεοδοσίου, Γ. Νικολαΐδης 8, Τζιωλής 18 (2), Πορφυρίδης 12 (1), Σαρίκας 7 (1), Χριστοφή, Αθανασίου, Θεμιστοκλέους, Χατζηδημοσθένους.