ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ η Αναγέννηση! – Το παραμύθι της Σταχτοπούτας ολοκληρώθηκε, λύγισε τη Βασίλισσα και σήκωσε το ΝΤΑΜΠΛ

0

Το παραμυθένιο ταξίδι της Σταχτοπούτας Αναγέννησης Γερμασόγειας ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο αφού οι πορτοκαλί στον 5ο και καθοριστικότερο τελικό πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν της ΑΕΛ με 70-49 και κατέκτησαν το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Με απόλυτη MVP την Κάσιντι Μιχάλκο (34 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και την Μαρία Τόρλακ να τελειώνει το Game5 με triple-double (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 15 ασίστ αλλά με 10 λάθη) οι γηπεδούχες έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους στο δεύτερο ημίχρονο κρατώντας την ΑΕΛ στους 15 πόντους και παρά το γεγονός ότι φορτώθηκαν νωρίς με φάουλ έφτασαν στο μεγαλύτερο ροζ φύλλο της ιστορίας τους.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το σκορ να είναι 2-2 με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού. Στο 4’ η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα 5 πόντων (7-2) με την ΑΕΛ να μειώνει στο 6’ σε 13-9. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 στο 14’ (31-18), όμως οι «γαλαζοκίτρινες»πέτυχαν 7 σερί πόντους μειώνοντας σε 31-25 στο 26’. Οι εύστοχες βολές της Παπαδούρη στο τελευταίο λεπτό έκαναν το 35-34 και με αυτό το σκορ έκλεισε το ημίχρονο.

Το παιχνίδι στα ίσα έφερε η Μαυρουδή στο 22’ πετυχαίνοντας τρίποντο, με την Αναγέννηση να παίρνει εκ νέου προβάδισμα στο ίδιο λεπτό (39-37). Το συγκρότημα της Γερμασόγειας έφτασε στο +6 στο 34’, με την Όρλοβιτς να σκοράρει 5 πόντους για το 45-44. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου η Κώστα κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 2 βολές για το 54-44.

Στην τελευταία περίοδο η Αναγέννηση ανέβασε τη διαφορά στο +16 στο 13’ (62-46), ενώ για πρώτη φορά στο παιχνίδι ξέφυγε στους +21 με την Τόρλακ στο 17’ (68-47). Η γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας τον τίτλο με 70-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 35-34, 54-44, 70-49

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηράκλης Πιττάκας)

Τόρλακ 13 (3), Μιχάλκο 34 (2), Τσενακλίεβα 9 (1), Ελευθεριάδου 4, Παυλίδου 2, Μιχαήλ 2, Σούμπρα, Μερκούρη 2, Θεοδοσίου 2, Κώστα 2