Πρώτη νίκη για τις ETHA Queens, επικράτησαν των Black Panthers

0

Την πρώτη τους νίκη στο Πρωτάθλημα Γυναικών πανηγύρισαν χθες βράδυ οι “Βασίλισσες” της ETHA, οι οποίες επικράτησαν των Black Panthers με 33-45, πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνος και ταυτόχρονα ανέβηκαν στην 3η θέση της Βαθμολογίας εφόσον υπερτερούν των “Πάνθηρων” στην ισοβαθμία. Για τις Black Panthers, οι οποίες υστέρησαν σε σύγκριση με προηγούμενα παιγνίδια, αυτή ήταν η 4η ήττα στο Πρωτάθλημα, η οποία τις έφερε μία θέση πιο κάτω βαθμολογικά σε σχέση με το πού βρίσκονταν πριν τη διεξαγωγή της 5ης αγωνιστικής.

Ο χθεσινοβραδυνός αγώνας στο Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι τη λήξη της 1ης περιόδου με σκορ 7-8. Καθοριστική όμως, όπως εξελίχθηκε τελικά, ήταν η 2η περίοδος διάστημα κατά το οποίο η ομάδα του Δημήτρη Μακρή έκανε το μπουμ και ξεπετάχτηκε μπροστά με μία σημαντική υπέρ της διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με 15-27. Στην επανάληψη, ο αγώνας κύλησε στο ίδιο περίπου μοτίβο με τις ETHA Court Queens να αγγίζουν ακόμα και το +18 σε κάποια φάση (17-35 στο 28′).

Η 3η περίοδος έκλεισε τελικά με τις Black Panthers να τρέχουν ένα μικρό σερί 8-0 και να σμικρύνουν κάπως την απόσταση (25-35). Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, οι “Βασίλισσες” είδαν τις “Πάνθηρες” να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο (29-37 στο 32′), όμως απ’ εκεί και πέρα το παιγνίδι ανήκε εξ’ ολοκλήρου στις τυπικά φιλοξενούμενες. Με ένα δικό τους 8-0 οι Queens ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε μη ανατρέψιμα επίπεδα και πλέον όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Το τελικό 33-45 ήταν απλά το δίκαιο επιστέγασμα της εμφάνισης των 2 ομάδων.

Από τις νικήτριες MVP για άλλο έναν αγώνα η Σοφία Χειμωνέττου με νέο double-double (25 πόντοι, 15 ριμπάουντ), ενώ πολύ σημαντική συνεισφορά είχαν και οι Ίγκριντ Ακαθιώτου και Μάρσια Τριλλίδου, αμφότερες με 8 πόντους. Από τις γηπεδούχους ξεχώρισε η παίκτρια-προπονήτρια Κωνσταντίνα Κουζάλη με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, η οποία είχε ως κύριες συμπαραστάτριες τις Quesada, Στυλιανίδου και Σωκράτους.