Πρόβα για Μπάγερν με σούπερ Νέντοβιτς

0
BASKET LEAGUE 2020-2021 / ÐÁÏ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÓÙÔÇÑÇÓ ÄÇÌÇÔÑÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Κολοσσού H Hotels στο ΟΑΚΑ με 90-67 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League.

Οι Ροδίτες κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί κατά το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με τους «πράσινους» να παρουσιάζονται βελτιωμένοι μόνο στην άμυνα.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Άντριτς. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Ίαν Βουγιούκα στα παρκέ έπειτα από οκτώ μήνες

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «νωθρά» την αναμέτρηση κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα και από το σκορ που υπήρχε στο 5ο λεπτό (6-4 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ).

Ακολούθως οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και με μπροστάρηδες τους Παπαπέτρου και Μπέντιλ πέτυχαν να ξεφύγουν με 17-4 στο 7’ τρέχοντας ένα σερί 11-0, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-12.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 25-18 στο 11’, όμως στο 14’ έγινε το 34-20 υπέρ του «τριφυλλιού» με τον Νέντοβιτς να αναλαμβάνει δράση. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 14 πόντους διαφορά (44-30).

Ο Κολοσσός H Hotels μείωσε σε 46-35 στο 22’ με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να «απαντά» άμεσα για το 51-35 του 23’. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν εκ νέου τη διαφορά στους δέκα πόντους στο 24’ (51-41), ενώ στο 27’ μείωσαν σε 55-47 βάζοντας πρόβλημα στο «τριφύλλι»!

Στο 28’ οι «πράσινοι» κατάφεραν να επιστρέψουν στο +14 (61-47), πριν το φινάλε της περιόδου με το σκορ στο 65-50. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει στη νίκη.