Προβάδισμα στον Αχιλλέα Αγρού

0

Έσπασε την έδρα του Αχιλλέα Καϊμακλίου ο έτερος Αχιλλέας της κατηγορίας, ο Αχιλλέας Αγρού. Με την νίκη του με 49-62 μέσα στο κλειστό γυμναστήριο της Παλουριώτισσας, η ομάδα του Αγρού ψάχνει μία νίκη στα επόμενα 2 παιχνίδια ώστε να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β’ κατηγορίας, εκεί όπου θα συναντήσει τον νικητή ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΕΝΑΔ.

Ο Αχιλλέας Αγρού εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία του στο κλειστό της Παλουριώτισσας και πήρε το πλεονέκτημα έδρας από την ομάδα του Καϊμακλίου. Η ομάδα του Αγρού ήταν μπροστά στο σκορ από νωρίς στο παιχνίδι, ξεκινώντας με ένα 0-7 σερί στα πρώτα λεπτά του. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 8-7 και 11-9 στη συνέχεια, όμως ο Αγρός βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 11-14.

Στη δεύτερη περίοδο δεν ο Αγρός δεν έχασε το προβάδισμα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 24-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αγρός ήταν καλύτερος, άνοιξε τη διαφορά που έφτασε σε διψήφια νούμερα, όμως η ομάδα του Καϊμακλίου κατόρθωσε να μειώσει στο τέλος στους 9 (34-43).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για τους φιλοξενούμενους που διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα, άνοιξαν τη διαφορά εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία τους και έφυγαν με νίκη με το τελικό 49-62.