Προβάδισμα τίτλου για Απόλλωνα

0

Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής στον πρώτο τελικό της σειράς για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας, όπου επικράτησε του ΑΠΟΕΛ μέσα στην Λεμεσό με 69-56. Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν μεταξύ τους για τον δεύτερο τελικό την Τετάρτη 25 Μαΐου στο Λευκόθεο, στην Λευκωσία.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει στο τέλος προβάδισμα με 19-18. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να αυξήσουν την διαφορά στο σκορ στους επτά πόντους (36-29). Με την έναρξη της επανάληψης ο Απόλλωνας ήταν σαφώς ανεβασμένος μέσα στο παρκέ, σημειώνοντας στην τρίτη περίοδο 20 πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις 3, με το σκορ να φθάσει στο 49-39 υπέρ τους «γαλάζιους».

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ξανά καλύτεροι, και στο τέλος πήραν την νίκη με τελικό σκορ 69-56. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μακρυγιάννης με 20 πόντους, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Πάπε και Σωφρονίου με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΑΠΟΕΛ ξεχώρισαν οι Ντουκάν και Μύθιλλος με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-19, 29-36, 49-39, 69-56

Απόλλων (Λ. Αντωνίου)

Χριστοφίδης 6, Μακρυγιάννης 20 (1), Ηλιάδης 4, Μιχαηλίδης, Χατζηκτωρής, Σωφρονίου 12, Καμένος 2, Κωνσταντίνου, Βιράρτη 7 (1), Παναγίδης 5 (1), Πάπε 13.

ΑΠΟΕΛ (Λ. Σιακαλλής)

Κανταρτζής 5 (1), Μύθιλλος 12 (1), Κουσαρίδης, Βάεγκερ, Χαριδήμου 5 (1), Φιλίππου, Ντουκάν 14 (2), Κ. Ζαβός, Πογιατζής, Γ. Ζαβός 7 (1), Κυριακίδης 13.

*** Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα, μέσα από τον φακό του Γραφείου Τύπου της ΚΟΚ ***