Ψυχωμένη ΑΕΚ, έφερε τούμπα τη Λιμόζ και πάει φουλ για πρόκριση!

0

Η ΑΕΚ βρέθηκε από πολύ νωρίς με 20 πόντους πίσω (17-37) όμως με τεράστια ψυχή επέστρεψε στο ματς και νίκησε τη Λιμόζ με σκορ 82-72, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του BCL!

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν μπήκε με δυναμισμό στο ματς κι έδωσε δικαίωμα στη Λιμόζ να πάρει από νωρίς με εξαιρετικούς Χόκινς και Μίλερ προβάδισμα με 8 πόντους (4-12), προβληματίζοντας σε άμυνα κι επίθεση. Η Ένωση βρήκε σταδιακά τα πατήματά της , με τον Μάιλς να μειώνει αρχικά σε 7-12 και τον Γουίλιαμς με τρίποντο να γράψει το 10-12.

Κάπου εκεί, ο Ουγκολέν με συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε νέο +6 για τους Γάλλους (12-18), πριν γράψει και το +9 (14-23). Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 14-25.

Με το «καλημέρα» του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Χόκινς υπέγραψε με νέο τρίποντο το +12 των Γάλλων (16-28), πριν δύο μακρινά σουτ από Καντζί και Ουγκολέν φέρουν τη Λιμόζ στο +17 (17-34) και στο +20 (17-37).

Ο Μίτσελ άρχισε να ξυπνά και με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 14 (25-39), πριν Γουίλιαμς και Φλιώνης φέρουν την ΑΕΚ και πάλι σε μονοψήφια διαφορά (32-41). Τελικά, με τρίποντο του Στρέλνιεκς στη λήξη το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-42.

Πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, δύο καλάθια από Μίτσελ και Μάιλς έφεραν την Ένωση στο -5 (40-45), πριν ο Γκρέιβς με τρίποντο στείλει και πάλι τη διαφορά στους 9 (40-49).

Ο Μάιλς ήταν ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε με τρίποντο στο 43-49. Η Λιμόζ ξέφυγε και πάλι με τον Γκρέιβς (43-52), όμως ο Μάιλς με νέο καλάθι διαμόρφωσε το 45-52 και με συνεχόμενους πόντους του Μίτσελ η ΑΕΚ μείωσε στους 4 (55-59). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 59-65.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Μάιλς πήρε τρεις βολές για το 62-65. Οι δύο ομάδες πήγαν σε ένα κλειστό ματς, με το σκορ να μένει για αρκετή ώρα κολλημένο στο 64-67.

Ο Μάιλς και πάλι ήταν αυτός που «έσπασε το ρόδι», φέρνοντας το ματς στον πόντο (66-67). Ο Μίτσελ κάρφωσε για την ισοπαλία και μία βολή του Στρέλνιεκς έκανε το 69-68, πριν ο Μίτσελ γράψει το 71-68 και ο Γιάνκοβιτς το 73-68. Ο Στρέλνιεκς με δύσκολο τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή στους Γάλλους, γράφοντας το 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72