Ψυχωμένος και μάγκας Κεραυνός, ‘ροπάλιασε’ τον Γηραίο στην παράταση!

0

Μετά από ένα συγκλονιστικό -από κάθε άποψη- αγώνα ο οποίος κρίθηκε στην πεντάλεπτη παράταση ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής αφού επιβλήθηκε του Ηρακλή με 96-94 σε μια αναμέτρηση που θα μνημονεύεται για χρόνια.

Πολυβόλο -και παρολίγον μοιραίος με ένα αψυχολόγητο σουτ στην εκπνοή του 40λεπτου- ο Μπράντον Ροζέλ (24π/5 ριμπάουντ/6 ασίστ), μαγικός Ουίλιαμσον με 17 (μέχρι και τρίποντο φάουλ έβαλε ο αθεόφοβος), γεννήτρια ενέργειας το καγκουρό από την Αυστραλία Τζέσε Χαντ (11 πόντοι, 14(!) ριμπάουντ), καταλυτικός ο αειθαλής Κινγκ όμως ο δικός μου MVP δεν ήταν άλλος από τον Άχμαντ Ρόρι.

Τόνους ενέργειας στην άμυνα (κι’ας ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 0 πόντους), στο δεύτερο πήρε το όπλο του και ντύθηκε… Χάγκινς. 15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα. Κρύο αίμα στις βολές που έστειλαν τον Κεραυνό στον τελικό και άλλα πολλά που δεν αποτυπώνονται στο χαρτί της στατιστικής.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα για να προηγηθούν με 7-3, ο Ροζέλ βρήκε ρυθμό και με τον Σάιμον να συμπαρασύρει και τους υπόλοιπους η ομάδα μας προηγήθηκε με 13-11. Το rotation του Ζιάγκου έδωσε ενέργεια στον Ηρακλή με τον Τσίλντρες και τον Ντάνιελ να σπρώχνουν στο 8-0 σερί με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-19.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με δύο τρίποντα του Ροζέλ, και ένα επιμέρους σκορ 7-2, ο Κεραυνός μείωσε στον πόντο (20-21), όμως ο Μουρ απάντησε άμεσα από τα 6.75. Οι γηπεδούχοι στα επόμενα λεπτά μέσα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, βρήκαν ελεύθερα σουτ με τους Μιχαήλ, Ροζέλ και Στυλιανού και στα μισά του δεκαλέπτου βρέθηκαν να προηγούνται με τέσσερις (30-26). Με ένα σουτ μέσης απόστασης του Κινγκ η διαφορά αυξήθηκε στους έξι πόντους για την κυπριακή ομάδα, όμως ο Ηρακλής βρήκε απάντηση με τους Καββαδά και Σαγκς και μείωσε και πάλι στον πόντο (32-31), 2:30 πριν την ανάπαυλα. Ο Κινγκ που ήταν «ζεστός» ευστόχησε από τη γραμμή των τριών πόντων, όντας ελεύθερος, με την άμυνα των «κυανόλευκων» να δείχνει ολιγωρία σε αρκετές πανομοιότυπες φάσεις. Χάνλαν και Καββαδάς βρήκαν λύσεις κάτω από το καλάθι μετά από ωραίες συνεργασίες και έφεραν το ματς στα ίσα (35-35). Ο Μπόουλιν μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Ροζέλ δεν αστόχησε από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας», ενώ με ένα buzzer beater τρίποντο πριν το ημίχρονο έδωσε το προβάδισμα στον Ηρακλή (37-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός με ένα σερί 12-0 προηγήθηκε με 49-40 μέσα σε τρία λεπτά, τη στιγμή που ο Ηρακλής αντιμετώπιζε πρόβλημα στο σκοράρισμα αλλά και αμυντικά έδινε αρκετά ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους του. Οι «κυανόλευκοι» έδωσαν ένα ακόμα αβαντάζ στους Κύπριους, καθώς μέσα σε μόλις τρία λεπτά συμπλήρωσε τα ομαδικά του φάουλ, ενώ πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στα μισά της περιόδου με τον Τσίλντρες (51-42). Μια βολή του Ουίλιαμσον ανέβασε έκανε τη διαφορά διψήφια (52-42), όμως ο Βεργίνης από τη γραμμή των τριών πόντων έδωσε… ανάσα στον Ηρακλή. Ο Ροζέλ απάντησε άμεσα φτάνοντας μάλιστα τους 20 πόντους, ενώ ο Ρόρι πρόσθεσε άλλους δύο πόντους ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους 12 (57-45). Ο Ντάνιελς κέρδισε κάποιες προσωπικές μονομαχίες κάτω από το καλάθι και μείωσε για τους «κυανόλευκους», με τον Στυλιανού να απαντάει και πάλι από τα 6,75, ενώ ο Μπράντον Τσίλντρες μείωσε πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε το 61-53.

Ένα τρίποντο του Χάνλαν και μια πολύ καλή άμυνα έκαναν τον Ηρακλή να πλησιάσει στους τρεις πόντους (61-58). Ο Τσίλντερ σε θέση οργανωτή βοήθησε στην αγωνιστική ανάκαμψη του Ηρακλή, με τον Αμερικανό να φτάνει τους 12 πόντους και να μειώνει στο ελάχιστο (64-63). Ο Ουίλιαμσον ανέλαβε δράση για τον Κεραυνό, όμως ο Μουρ από το τρίποντο κρατούσε τον Ηρακλή κοντά στο σκορ (69-66). Ο Χάνλαν με ένα καλάθι και φάουλ που κέρδισε μείωσε και πάλι στον πόντο, όμως ο Κινγκ απάντησε με εύστοχο σουτ τριών πόντων (73-69). Ο Μπόουλιν με ένα τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (74-74), ενώ ο Χάνλαν στην πιο κρίσιμη στιγμή «μίλησε» και με ένα καλάθι και φάουλ και ένα τρίποντο, έβαλε τον Ηρακλή σε θέση οδηγού μετά από ώρα (76-80). Ο Οίλιαμσον κέρδισε το τρίποντο και φάουλ, ο Καββαδάς απάντησε με το ματς να έχει έναν ξέφρενο ρυθμό τα τελευταία λεπτά και καμια ομάδα να μην μπορεί να πάρει διαφορά, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση (86-86).

Στην παράταση ο Ηρακλής με τους Μουρ και Χάνλαν προσπάθησε να βρει λύσεις όμως η κούραση που τον οδηγούσε σε λάθη, σε συνδυασμό με τα εκπληκτικά ποσοστά του Κεραυνού από τη γραμμή των τριών πόντων δεν τον άφηναν να περάσει μπροστά στο σκορ (94-90). Ο Καναδός γκαρντ του Ηρακλή με ένα καλάθι και ο Ντανιελς με ένα φόλοου κάρφωμα έφεραν το ματς στα ίσα (94-94). Στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα και με την επίθεση να είναι για τον Κεραυνό ο Ρόρι κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε και στις δύο βολές (96-94) και άφησε 3.8 δευτερόλεπτα για να επιτεθεί ο Ηρακλής. Ο Χάνλαν πήρε το μεγάλο σουτ αλλά αστόχησε, ο Ντάνιελς μάζεψε το ριμπάουντ αλλά δεν τα κατάφερε κάτω από το καλάθι με τους «κυανόλευκους» να γνωρίζουν την ήττα και τον αποκλεισμό.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 37-40, 61-53, 86-86, 96-94 (παρ.)

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.