“Οδοστρωτήρας” Λεντέι, κέρδισε τους αδελφούς Καλαιτζάκη

0

Ξέφρενα συνέχισε την πορεία της στην LKL η Ζαλγκίρις.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέρασε εντυπωσιακά με σκορ 83-57 από την έδρα της Νεβέζις , για την οποία αγωνίστηκαν τα αδέρφια Καλαϊτζάκη και πέτυχε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» κέρδισαν κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ (41-27) και είχαν σε τρομερή μέρα τον Ζακ Λεντέι, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους σε 18 λεπτά συμμετοχής, τους 16 εξ αυτών στο πρώτο ημίχρονο, συμβάλλοντας στο 14-0 σερί που μετέτρεψε το 31-32 σε 31-46, με το οποίο κλείδωσε η Ζαλγκίρις ουσιαστικά τη νίκη.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε το ματς με 7/8 σουτ (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και είχε για άξιους συμπαραστάτες τους Λαντέιλ (13π.) και Γκριγκόνις (10π.).

Από την πλευρά της Νεβέζις, Γιώργος και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης τελείωσαν το ματς με 5 (1/7 σουτ) και 4 πόντους (2/5) σουτ αντίστοιχα, αγωνιζόμενοι αμφότεροι πάνω από 20 λεπτά.

Πλέον, το σύνολο του «Σάρας» στρέφει την προσοχή του στην πρεμιέρα της Euroleague, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπασκόνια εντός έδρας (4/10).

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 33-46, 47-64, 57-83.